شاهنامه بخوانیم | مقدمه بازآفرین

• شروع کننده موضوع نویسنده:ه.قاف

ه.قاف

کاربر حرفه ای
نویسنده
108
934
98
سلام به دوستان اهلِ ادب 🥰🌹

توی این روزای قرنطینه، یکی از بهترین دورانی‌ست که ما درمورد ادبیات کهن ایران مطالعه داشته باشیم.📚

من و مدیران این انجمن، تصمیم گرفتیم که این در این کار کمکتون کنیم و برای شروع، از شاهنامه شروع کردیم.

به امید خدا، خلاصه‌ای از داستان های شاهنامه براتون با چند ابیاتی از شاهنامه مربوط به همون داستان از ابتدا تا انتها گذاشته می‌شه تا بخونید و لذت ببرید. امیدوارم براتون مفید واقع بشه.

این نکته رو باید ذکر کنم که تمامی متن‌ها منتخب از کتاب «شاهنامه به نثر» از انتشارات پارمیس هست که خانم “شهلا انسانی” بازآفرینی کردند.

ابتدا قبل از شروع بخش اول، مقدمهٔ کوتاهی از بازآفرین براتون نقل قول می‌کنم: «دریغ است شاهنامه را حماسه‌یی به بلندای شست هزار بیت بدانیم و آن را در کنار حماسه های دیگر چون ایلیاد و اودیسهٔ هومر، انه‌ئید و بئوولف و دیگر حماسه‌ها قرار دهیم و اگرچه شاهنامه یا خداینامک از جنس حماسه است اما از نوعی دیگر و با هدف و اندیشه‌یی دیگر سروده شده. شاهنامه تنها حدیث جنگاوری‌های ایرانیان و دفاع از مام وطن نیست که دفاع از عدل و داد است و در جای‌جای شاهنامه سخن از «داد» می‌رود و چه بسیار معانی والایی به این واژه داده شده است.

زنان شاهنامه برخلاف دیگر اسطوره‌ها و حماسه‌ها چون ایلیاد که به سبب ناپاکی زنی به نام هلن که شوی خود را رها می کند تا به جوان خوش سیمایی بپیوندد، روایت پاکدامنی زنان ایرانی‌است...»