رفتن به مطلب

چگونه نویسنده شویم ؟!

اگر نویسندگی را تازه شروع کرده‌اید، تلویزیون باید اولین چیزی باشد که کنار می‌گذارید. به گفته‌ی کینگ تلویزیون «سمِ خلاقیت است». نویسنده باید به درون خود و به دنیای تخیلاتش نگاه کند. برای این که بهتر بتوانید این کار را انجام بدهید باید تا می‌توانید کتاب بخوانید.

اخبار انجمن نویسا
 • رمان های بی تو در همه شهر غریبم و مرگ رنگ از خانوم ها مریم صناعی و بهاره غفرانی از نشر علی چاپ شده اند
 • به زودی رمان های زیر از نشر علی چاپ خواهند شد
 • رمان زندان دل از مریم صناعی
 • رمان معشوق مشترک و کسی مثل کسی نیست از فاطمه مرادی
 • رمان در پس ابرها از عاطفه نیک طلب
 • رمان پرواز غیر مستقیم از یاسمن تقوی
 • رمان زیر گنبد کبود انگار خدا هم نبود از پرستو مهاجر
 • رمان واکنش از مینا سلطانی
 • رمان کتمان از فاطمه کمالی
 • رمان طلوع از فاطمه گل محمدی
 • رمان آوای سکوت و قفس تا نفساز شادی هاشمی
 • رمان خشماهنگ از الهام علی احیایی
 • رمان آشیل از فاطمه کمالی و پریا افزا
 • رمان تاریکی مهتاب از مریم نیک فطرت

پست های پیشنهاد شده

مریم صناعی

اگر یک نویسنده باشید گاه لازم است برای نوشتن در عمق مطلب غوطه ور شوید ، و درست هنگامی که می‌خواهید با دید عمقی تری نگاه کنید متوجه می شوید که توانایی نوشتن ندارید و مغزتان با شما یاری نمی کند یا اصلاً از نوشتن پشیمان می شوید. این لحظه ای است که هر نویسنده ای به کمک نیاز دارد تا دوباره ذهن خلاق خود را به کار بیندازد و شروع به نوشتن کند. و یکی از روش هایی که می تواند به هر نویسنده ای در چنین شرایطی کمک کند استفاده از روش سیلان ذهنی است. با استفاده از این روش دوباره قلم شما به کار خواهد افتاد و بهترین قسمت این است که دیگر نیازی نیست که یک شاهکار خلق کنید. در حقیقت به کمک روش سیلان ذهنی شما می توانید بهتر از ضمیر وجودی خود استفاده کنید تا بنویسید این روش هیچ کاری نمی کند به غیر از این که گرد و غبار و تار عنکوبوتی را که روی مقابل چشمان شماست پاک می کند و به شما تعدادی ایده جدید برای نوشتن می دهد که از بین آنها می توانید یک ایده عالی برای نوشتن بیابید.

neveshtan2

برای شروع سیلان ذهنی در محیطی آرام و ساکت بنشینید هیچ چیز جز یک قلم و کاغذ نیاز ندارید. نوک قلم خود را روی کاغذ قرار دهید و نوشتن را آغاز کنید هر چیزی که به فکرتان می رسد بنویسید. مهم نیست که این افکار و ایده ها چقدر اهمیت دارند، چقدر جالب هستند، از نظر نگارشی درست هستند، یک نظریه کامل هستند یا چیزی که حواس شما را پرت کرده است فقط آن چیزی که به ذهن شما می رسد بنویسید. حتی اگر چیزی به ذهنتان نمی رسد می توانید بنویسید: «چیزی به فکرم نمی رسد، چیزی به فکرم نمی رسد.» به نوشتن ادامه دهید تا چیزی به ذهن شما برسد. این روش خوبی برای بیرون انداختن افکار مزاحم از ذهن است و به کمک آن می توانید مشکلات روزمره ای را که همیشه ذهن ما را مشغول کرده اند و مانع از فکر کردن و نوشتن می شوند به راحتی فراموش کنید و بر نوشتن متمرکز شوید. این تمرین را حداقل 30 دقیقه انجام دهید و به این ترتیب خود را برای نوشتن مطالب بکر و جدید در صدر قرار دهید. می توانید بعد ها هم به برگه هایی که در جریان سیلان ذهنی نوشته اید مراجعه کنید و از میان آنها ایده های مناسبی برای نوشتن بیابید.

اگر این روش را امتحان کردید و نتوانستید به خوبی از آن استفاده کنید پیشنهاد می کنم یک موضوع را برای خود انتخاب کنید و سیلان ذهنی را برای آن اجرا کنید. یک موضوع را برای سیلان ذهنی انتخاب کنید و هر چه را درباره آن به نظرتان می رسد بنویسید این موضوع به عنوان مثال می تواند ماهیگری باشد. خوب فرض کنید می خواهید این روش را برای موضوع جدید بکار گیرید می توانید از یک گردش در دوران نوجوانی با پدر خود بنویسید یا می توانید از یک آگهی بازرگانی درباره تور ماهیگیری بنویسید. صفحه را درباره هر چیزی که از ماهیگیری به ذهنتان می رسد پر کنید. استفاده از روش سیلان ذهنی با تمرکز بر موضوعی خاص می تواند برای انجام پروژه های نویسندگی بسیار با ارزش باشد به این ترتیب می توانید به بهترین شکل موضوع را توصیف کنید. حتی اگر نمی توانید موضوعی برای سیلان ذهنی پیدا کنید کافیست تلوزیون را روشن کنید و درباره اولین موضوعی که می بینید شروع به نوشتن کنید.

نوشته های شما به روش سیلان ذهنی می توانند در جایی بایگانی شوند و هنگام نوشتن هر از چند گاهی به آنها مراجعه کنید و از مطالب آنها برای پروژه های خود استفاده کنید این نوشته ها می توانند به شما دید بدهند. و بهترین راه استفاده از سیلان ذهنی این است که هر چیزی که به ذهن شما می رسد بدون تعارف و بدون توجه به ارزش و اهمیت آن بنویسید نگران خوب یا بد بودن آنچه می نویسید نباشید چون کسی غیر از شما قرار نیست آنها را بخواند. این یک فرصت برای نوشتن با آسودگی و آرامش است نوشتن بی تکلف، آزاد و بدون نگرانی فقط از آن لذت ببرید.

نوشته: کریستین رید

ترجمه: علی یزدی مقدم

 • پسندیدم 6

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×