رفتن به مطلب

چگونه نویسنده شویم ؟!

اگر نویسندگی را تازه شروع کرده‌اید، تلویزیون باید اولین چیزی باشد که کنار می‌گذارید. به گفته‌ی کینگ تلویزیون «سمِ خلاقیت است». نویسنده باید به درون خود و به دنیای تخیلاتش نگاه کند. برای این که بهتر بتوانید این کار را انجام بدهید باید تا می‌توانید کتاب بخوانید.

اخبار انجمن نویسا
 • رمان های بی تو در همه شهر غریبم و مرگ رنگ از خانوم ها مریم صناعی و بهاره غفرانی از نشر علی چاپ شده اند
 • به زودی رمان های زیر از نشر علی چاپ خواهند شد
 • رمان زندان دل از مریم صناعی
 • رمان معشوق مشترک و کسی مثل کسی نیست از فاطمه مرادی
 • رمان در پس ابرها از عاطفه نیک طلب
 • رمان پرواز غیر مستقیم از یاسمن تقوی
 • رمان زیر گنبد کبود انگار خدا هم نبود از پرستو مهاجر
 • رمان واکنش از مینا سلطانی
 • رمان کتمان از فاطمه کمالی
 • رمان طلوع از فاطمه گل محمدی
 • رمان آوای سکوت و قفس تا نفساز شادی هاشمی
 • رمان خشماهنگ از الهام علی احیایی
یاسمن تقوی

بازی هایی برای تقویت هوش دیداری - فضایی

پست های پیشنهاد شده

یاسمن تقوی

2477e29b610b42ca9e262264aca1c845.jpg

این نوع هوش توانایی درک پدیده های دیداری است. و یا به عبارتی امکان خلق ماهرانه تصاویر ذهنی به منظور حل مشکلات است.با بکارگیری این هوش فرد می تواند شکل ها را در ذهن حرکت دهد و بچرخاند و به صورت سه بعدی آن را در ذهن ببیند!

بازی هایی برای تقویت هوش دیداری – فضایی

این فعالیت ها شامل بازی هایی است که به طور خاص مهارت های دیداری را درگیر می کند . مهارت های خاص دیداری شامل ادراک اشیا و تصاویر و مسیرها ، طرح ها ، رنگ ها و بافت ها می گردد که ما با چشمان بیرونی خود می بینیم مثل تصاویری که قادریم در ذهن خود پردازش کنیم .

بازی کتاب رنگی من

این بازی است که برای خط خطی کردن طراحی شده است . اگر یک کودک در مرحله خط خطی کردن در تحول نقاشی خود باشد می تواند کتاب شخصی خود را بسازد . این بازی به او نشان می دهد که چگونه ؟ و برای شما هم لذت بخش خواهد بود  نشستن و خط خطی کردن در سکوت با کودکان به خودی خود می تواند یک لحظه دوست داشتنی باهم بودن باشد و بعداٌ اوقات زیادی برای باهم بودن و خواندن مطالب وجود دارکه لذت این لحظه را چند برابر خواهد کرد .

ابزار مورد نیاز:

کاغذ ، مداد شمعی ، ماژیک،  خودکارهای رنگی یا سایر ابزار ترسیم ، رشته های نخی یادرب های کیسه های پلاستیکی .

 دستور العمل:

یک صفحه کاغذ سفید بردارید  هرچه بزرگتر بهتر و با همدیگر کل سطح کاغذ را با استفاده ازیک رنگ خط خطی کنید . سپس یک صفحه دیگر را با یک رنگ دیگر خط خطی کنید ، می توانید از مداد های شمعی، ماژیک ها، خودکارهای رنگی ، آب رنگ ، پاستل ها و گچ ها استفاده کنید .

پس از آنکه شما در هر صفحه از یک رنگ استفاده کردید ، سوراخ هایی در لبه کاغذها ایجاد کنید و کاغذها را با استفاده از روبان  نخ ها یا گیره های کیسه به هم وصل کنید این کتاب ساخته شده را با هم بخوانید و در مورد رنگ ها صحبت کنید ( این صفحه آبی ماست ، اینجا کمی آبی روشن است ، این برای من یاد آوری کننده آسمان در یک روز آفتابی است . این آبی تیره است مثل رنگ لباس های جین من است . چه چیز دیگری در این اتاق به رنگ آبی است . تو درست می گویی روسری من آبی است .)

آنچه که یاد گرفته می شود:

کودکان نام رنگ ها  همچنین طبقه رنگ ها را می آموزند و یاد می گیرند که می توانند یک کتاب درست کنند و در می یابند که همراه آن ها در ساخت کتاب به آن ها کمک نموده و به حدی او را دوست دارد که با هم کتاب درست کرده و آن را می خوانند.

 

بازی خال های رنگی

این روشی شاد برای آموزش رنگ هاست چون کودکان پرشی به سوی رنگ ها می کنند و هم زمان هم آموزش می بینند.

کودکان به هر بهانه ای از صندلی خود خارج می شوند تا شادی کنند. اگر کودکان در حال جست و خیز ، چیز یادبگیرند معلمان و والدین هم خوشحال می شوند.

ابزار مورد نیاز:

کاغذ کار دستی رنگ شده ، مقوای نازک ، مقوای کلفت  چسب

دستور العمل:

برای انجام این بازی باید تعدادی خال رنگی ایجادکنید . راحت ترین روش این است که دایره هایی با قطر حداقل7 سانتی متر از رنگ های مختلف از کاغذ رنگی کاردستی ببرید. اگر می خواهید که اندکی هیجان انگیز تر باشد ، یا خال هایی برای استفاده بیش از یک بار داشته باشید آن ها را به مقوای نازک یا مقوای کلفت بچسبانید . اگر می خواهید که این خال ها دیر تر از بین بروند که معمولاً کودکان روی آ ن ها می پرند به اطراف نلغزند مقداری مواد ضد لغزش که معمولاً در ابزار فروشی ها یا در بخش مواد آشپرخانه خوار و بارروشی ها یافت می شود ، خریداری کنید. دایره ها را ببرید به گونه ای که با خال های رنگی مطابقت داشته باشند و سپس آن ها را به کف خال ها بچسبانید.

کاغذ سمباده می تواند مناسب باشد اگر آن را روی موکت یا قالیچه استفاده می کنید ( اما برای سطوح چوبی که ممکن است خراشیده شوند مناسب نیست ) حس بریدن خال ها را ندارید ؟ همین بازی می تواند تنها با تکه های کاغذ رنگی انجام شود حداقل 6 خال از 6 رنگ بسازید آن ها را به صورت تصادفی روی کف اتاق بچسبانید در ابتدا از بازیگر بخواهید از یک خال به خال دیگر بپرد .

سپس به کودک بگویید روی رنگی که شما می گویید بپرد. پریدن از خال قرمز به آبی ممکن است ساده باشد . اما پرش از قرمز به سبز می تواند واقعا متفاوت باشد یا شما می توانید از سایر کودکان بخواهید که رنگ ها را نام ببرند و کودک باید روی آن رنگ بپرد .

چه چیز یادگرفته می شود ؟

مسلماً این بازی درباره آموزش رنگ هاست . اما از آنجا که حرکات مختصری را نیز شما می شود ، می تواند به فهم این که چه میزان انرژی برای پریدن فواصل بلند تر یا کوتاه تر نیاز است ، کمک کند . همچنین از آنجا که پریدن از صندلی را انجام دهد ، حس تعادلش بهبود خواهد یافت  به همین ترتیب یک کودک که گونه پرتاب دانه را انجام می دهد ، هماهنگی چشم و دست را می آموزد .

بازی انطباق رنگ ها

شما و کودک می توانید این بازی را به تنهایی انجام دهید یا اینکه می توانید دیگران را نیز دعوت کنید که به شما بپیوندند.

گاهی اوقات خویشاوندان علاقمندند با کودک شما ارتباط برقرار کنند اما نمی توانند چگونه بازی را شروع کنند . این بازی و شکل های مختلف آن به استخراج این تجربه های ارتباطی کمک می کنند. اگر شما و کودکتان موادی را که مورد نیاز است با هم تهیه کنید یا اگر اعضای مستن تر خانواده این بازی را با جوان تر ها انجام دهند فرح بخشی این بازی چند برابر می شود .

ابزار مورد نیاز:

کاغذ یا کارت فهرست ، مارکر با نوک نمدی یا مداد شمعی ، کاغذ رنگی کار دستی  قیچی .

دستور العمل:

با استفاده از قطعات کوگ کاغذ یا کارت فهرست ، مجموعه ای از کارت ها به رنگ ، قرمز ، آبی ، سبز ، زرد ، سیاه و سفید درست کنید . از کودک بخواهیدبرای ساخت این کارت ها با ماژیک نوک نمدی یا مدادشمعی به شما کمک کند . به کودک اجازه دهید که خط خطی کند تا کارت کاملاً رنگی شود همچنین می توانید مربع هایی از کاغذ کاردستی رنگی ببرید.

سپس برای ( مدرسه بازی) آماده شوید وانمود کنید که معلم هستید و کودک شما دانش آموز است. در ابتدا  دو رنگ را روی میز قرار دهید  مثلاً قرمز و آبی ، به بازیگر خود یکی از کارت های قابل انطباق را بدهید و بگویید ( کارت آبی را روی کارت آبی دیگر بگذارد) یا ( آبی را روی آبی بگذارد ) در دور بعد انتخاب های دیگری قرار دهید به گونه ای که بازیگر باید رنگ همخوان را از میان سه رنگ انتخاب کند. انتخاب های بعدی را اضافه کنید تا زمانی که تمام رنگ ها با هم به بازیگر عرضه شده باشد و او رنگ همخوان را از میان شش رنگ یا بیشتر مطابقت دهد.

به یاد داشته باشید که تغییر ایجاد کنید . گاهی اوقات او معلم می شود و کارت ها را به دست شما می دهد هر زمان که او معلم می شود و شما شاگرد به او نسان دهید که چگونه رنگ را مطابقت دهد . مهم است که این موقعیت را به یک امتحان تبدیل نکنید . اگر یادگیرنده تازه کار شما آن را غلط انجام داد ، به سادگی واقعیت را اظهار کنید ( بله تو قرمز را روی سبز گذاشتی ، بگذار با هم بگردیم و رنگ قرمز دیگری را پیدا کنیم این نیست ؟ نه این زرد است در مورد این یکی نظرت چیه ؟)

چه چیزی یادگرفته می شود؟

دانستن اینکه چیزها چگونه می توانند مشابه یا متفاوت باشند ، مبنایی برای تشخیص است که به ما کمک می کند در زندگی به جزئیات توجه کنیم . ما ممکن است با توجه به تفاوت میان رنگها یا اینکه چگونه حرف ( ب) با ( پ) متفاوت اند شروع کنیم.

سپس درزندگی واقعی خود با دقت کردن به تفاوت میان جزئیات بیشتر ادامه می دهیم ، چگونه کلاغ را از کلاغ زاغی تشخیص دهیم . بازی کردن به شکل بازی های انطباقی با کودک یک شناخت مادام العمر و قابل تحسین را در او تشویق می کند .

منبع: هنر مدرسه honaremadreseh.com

 • پسندیدم 2

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×