رفتن به مطلب

چگونه نویسنده شویم ؟!

اگر نویسندگی را تازه شروع کرده‌اید، تلویزیون باید اولین چیزی باشد که کنار می‌گذارید. به گفته‌ی کینگ تلویزیون «سمِ خلاقیت است». نویسنده باید به درون خود و به دنیای تخیلاتش نگاه کند. برای این که بهتر بتوانید این کار را انجام بدهید باید تا می‌توانید کتاب بخوانید.

اخبار انجمن نویسا
  • رمان های بی تو در همه شهر غریبم و مرگ رنگ از خانوم ها مریم صناعی و بهاره غفرانی از نشر علی چاپ شده اند
  • به زودی رمان های زیر از نشر علی چاپ خواهند شد
  • رمان زندان دل از مریم صناعی
  • رمان معشوق مشترک و کسی مثل کسی نیست از فاطمه مرادی
  • رمان در پس ابرها از عاطفه نیک طلب
  • رمان پرواز غیر مستقیم از یاسمن تقوی
  • رمان زیر گنبد کبود انگار خدا هم نبود از پرستو مهاجر
  • رمان واکنش از مینا سلطانی
  • رمان کتمان از فاطمه کمالی
  • رمان طلوع از فاطمه گل محمدی
  • رمان آوای سکوت از شادی هاشمی
  • به انجمن نویسا خوش آمدید

کاربرگرامی برای استفاده از امکانات انجمن ثبت نام کنید اگر قبلا ثبت نام کردید گزینه ورود را بزنید

Parisa Dolati

نقدو بررسی رمان عطر چشم ها|پریسا دولتی|کاربر انجمن نویسا

پست های پیشنهاد شده

Parisa Dolati

نام رمان:عطر چشم ها

نویسنده:پریسا دولتی

ژانر:جنایی

خلاصه:

داستان راجب پنج تا پسر که مثل خیلی از جوونا برای تفریح و سرگرمی راهی شمال میشن. شخصیت اصلی رمان (رائین) که قصد رفتن به امریکا رو داره قبل رفتن می خواد یسری چیزارو تجربه کنه و از سر هوس دست به اشتباهی میزنه که زندگی خودش و دوستاش و دو تا دختر نابود می شه. 

https://goo.gl/sbph3v

• پسندیدم 1

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
منتقدان

?گزارش نقد رمان : ⬇️

در مورد هر قسمت توضیحات خود را ارائه کنید:
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان:
اسم رمان جذاب و در عین حال غلط انداز بود. خوشم اومد، خیلی خوب تونسته بود خواننده رو جذب و در عین حال کاری کنه که کاملا جا بخوره!
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان:  کاور رمان رو ندیدم

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه: خلاصه و مقدمه هرکدوم جدای از هم خیلی جذاب بودن، اما در کنار هم... اصلا با هم همخونی نداشتن! خلاصه کامل و جامع بود، موضوع و ژانر رمان رو توضیح داده بود و مقدمه هم مرتبط با اسم رمان بود. ولی به هر حال به هم نمی اومدن و این تناقض، زیبا به نظر می رسید.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان: شروعش جالب بود اما ورود هر پنج نفرشون به رمان، خواننده رو کمی گیج می کرد. شروع مهیجی داشت، و در عین این که متن رمان ادبی بود، محتوای رمان هم طنز بود. این شروع طنز و جالبش، تضاد جالبی با ادامه رمان داشت. البته در عین این که جالب بود، کمی تکراری هم میزد. مثل فیلم های هالیوودی ترسناک که موضوعش با رفتن به کلبه و قتل تو کلبه ادامه پیدامیکنه...

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?
?املا و نگارش  رمان: املای رمان خوب بود، اشتباه تایپی نامحسوسی درش دیده میشد. نگارشش هم خوب بود، زبان نوشتاری ادبی و دیالوگ های محاوره خیلی زیبا در کنار هم چیده شده بودن.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات: جمله بندی ها خوب بود فقط جملات تو دیالوگ ها یه کم مشکل داشتن. بعضی کلمات بکار برده شده تو رمان، ارزش ادبیش رو پایین اورده بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان: محتوای جالبی داشت اما خاص نبود، بهتر بود اگر پیام به خصوصی هم در رمان دیده میشد که البته ریز بهشون اشاره شده بود اما اشکار و واضح نبودن.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان: موضوعش رو دوست داشتم، شدید به دلم نشست(شاید چون رمان های در این ژانر رو دوست دارم) اما اسمش غلط انداز بود و فکر کنم هر خواننده ای به خاطر اسمش و بدون در نظر گرفتن ژانر، رمان رو مطالعه کنه، بعد از فهمیدن موضوع سریع صفحه رو می بنده! که البته این جای تحسین هم داره و به نویسنده بابت این فکر خلاقش تبریک میگم. موضوع عامه پسند نبود اما برای همون افراد خاصی که این ژانر رو دوست دارن، یه داستان قشنگ و زیبا بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان: فضاسازی نسبتا خوب بود و خوب بهش پرداخته شده بود، اما می تونست بیشتر و بهتر هم بشه. بعضی از قسمت ها، مثل صحنه های هیجانی رمان... لازمه فضاسازی بیشتری صورت بگیره

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها: اوایل گیج کننده بودن، همه با هم وارد داستان شدن و خواننده رو گیج کردن. اما به مرور بهتر شد، خواننده بهتر و بیشتر باهاشون انس گرفت و بهشون عادت کرد. بعضی ویژگی هاشون ، و خصوصا در ابتدای رمان به خاطر اسم هاشون کمی مشابه هم میزدن، ولی تو روند رمان بهتر شد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها: روند ماجرا خوب بود. نه خیلی تند و نه خیلی کند. در کل خوب پیش رفت من که دوستش داشتم.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید: به عنوان یه اثر جنایی، کار نسبتا خوبی بود ولی می تونست بهتر هم بشه. رمان جذابی بود و دوستش داشتم، هم موضوعش به دلم نشست و هم کاراکترهاش دوست داشتنی بودن. شرط اصلی تو رازالود و جنایی نویسی، اینه که بتونی به خوبی از پس فضاسازی بربیای. هرچقدر فضاسازی، توصیف حالات، کاراکترسازی و  امثال این ها بیشتر باشه، رمان بهتر و جذابتر میشه. شرط اصلی داستان و قلم نیست، باید به این جزئیات هم دقت کرد.
موفق باشی نویسنده عزیز?

• پسندیدم 1

لینک به ارسال
منتقدان

?گزارش نقد: ⬇️

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: عطر چشم‌ها
اولش فکر کردم چون میخواسته عاشقانه باشه این اسم عجیبو از خودش درآورده. به نظر من که چشم عطر نداره

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان: نداره

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه: خلاصه خیلی ترسناکه. با این که داستانو لو داده ولی تونسته با خشکی و جدیت کلامش وحشتی که موقع اتفاق افتادن قتل‌ها برای شخصیت‌ها به وجود میاد برسونه.
تو مقدمه هم اسم رمانو توجیه کرده

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان: شروع رمان شبیه معرفی شخصیته، یه نفر که خونواده داره و از یه جا به یه جای دیگه فرار میکنه. بعد هم پنج‌تا پسر معرفی شدن. شروع معمولیه و خیلی کشش خاصی نداره

➖➖➖➖➖➖➖➖

?املا و نگارش  رمان: غلط‌های املایی کم هستن که با ویرایش درست میشن و اونقدری نبودن که به متن آسیب بزنن. از علائم نگارشی هم خوب و به موقع استفاده شده

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات:
جمله‌ها گاهی خیلی بلند میشن با که و تا که زیاد جالب نیست. کلمات ادبی متن خوبه ولی کلماتی که تو دیالوگ‌ها استفاده شده زیاد دوست‌داشتنی نبود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان: متن روان و قابل درک از آب درومده ولی محتوای داستان چیز خیلی جذاب یا جدیدی نیست. من که خوشم نیومد?

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان: موضوع رمان بد نیست با این که تکراریه اما تفاوت قلم جالبش کرده.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان: فضاسازی خیلی کمه به نظرم و بعضی وقتا تو چند جمله کوتاه توصیف شده. مثلا توصیف کلبه یا توصیف ویلا. اما بعضی جاها توصیفو خیلی ظریف تو متن یا دیالوگ گنجونده بود که خیلی خوب بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها: کاراکترها به خوبی معرفی شده بودن و هرکدوم اخلاق خاصی داشتن و ماجرای خونوادگی مختص خودشون.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها: روند ماجراها نه سریعه و نه کند و معمولی پیش میره و البته کم‌کم خواننده رو جذب می‌کنه برای ادامه

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید: نویسنده قلم روان و خوبی داره اما ما نویسنده‌ها با رمانمون خیلی چیزا رو به بقیه یاد می‌دیم، شاید نوشتن خیلی چیزا با صراحت زیاد هم خوب نباشه.
قلمت سبز

• پسندیدم 1

لینک به ارسال
منتقدان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: عطر چشم ها... راستش ربطی با رمان پیدا نکردم البته اخرش که میخواست با عطر دور مچ دستش اون پسره رو پیدا کنه کمی با اسم رمان مرتبط بود ولی من اولش فک میکردم یه رمان عاشقانه هس

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان: ندیدم

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه:
راستش خلاصه برای اون هایی که ژانر جنایی و ترسناک دوست دارن خوبه البته اگه قتلش رو نمیگفتی بهتر بود ولی با این حال کنجکاوم کرد و یکم بیشترش کن خلاصه رو
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان: شروع رمانت خوب بود ورمانت طوری بود که تو همون شروع نمتونستی از یک نقطه ی اوج شروع کنی ولی با ابن حال شروعت جالب بود
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?
?املا و نگارش  رمان:
اوردن اسم، اول دیالوگ اشتباهه
کلمات چسبیده زیاد داشتی مثلا: چشاش، یجوری و...
"همچی" غلطه و درستش" همه چی" هس
یه جا نمی زاشتم دیدم که غلطه
توئه غلطه و درستش توعه
چند جای رمان مکث میخواست وباید ویرگول میذاشتی ولی بجای ویرگول نقطه گذاشته بودی
"ه" اوردن به اخر بعضی کلمات اشتباهه که تو رمان زیاد به چشمم خورد.مثال
غلط«ماننده»
درست«مانندِ»
 غلط«کردنه»
درست«کردنِ»
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات: جمله بندی ها و انتخاب کلماتت رو دوست داشتم ساده و روان بود و توصیه میکنم قلمت رو تو یه رمان عاشقانه و طولانی امتحان کن ولی اینم بگم بعضا در بین این ساده بودن کلمات پیچده هم داشتی

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان: متن و محتوای رمانت خوب بود ولی رمانت خیلی کوتاه بود نمیشد گفت رمان بیشتر به داستان کوتاه میخوره کلی فک میکنم که دیگه نمیتونی چیزی اضافه کنی چون تو رمان همه گفتنی هارو گفتیو نمیشه دیگه طولش داد
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان: موضوع رمان بیشتر از خوفناک بودن کمی چندش اور بود? یعنی با قتل هر کدوم دل و روده ام بهم پیچید. من تابحال فیلم هایی با این موضوع دیده بودم و تو فیلم هم همین حسو داشتم. درسته این نوع کارها در جامعه ی ما زیاده ولی تو یکم جوضوع رو جنایی کرده بودی
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان: فضا سازی و توصیف حالات خوب بود و کم و کاستی تو فضا سازی ندیدم
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها: از کدوم کاراکتر بگم برات?
از هیچ کدومش خوشم نیومد مخصوصا از کارهای پروا... ولی خب رمان رو طوری نوشتی که شخصیت دوست داشتنی تو رمان نبود البته یه کوچولو از فرهود خوشم اومد

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها: روند ماجرا کند بود و تو فقط در دو صفحه ی اخر به موضوع اصلی وارد شدی

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید:نویسنده عزیز امیدوارم که موفق باشی قلمت خوبه و توصیه میکنم یه رمان به یه ژانر دیگه بنویسنی قلمت مانا❤️?

• پسندیدم 1

لینک به ارسال
منتقدان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: عطر چشمها
این اسم بیشتر برای رمان عاشقونه می خوره نه یه رمان جنایی و قتل! با دیدنش اول فکر کردم فراره یه رمان عاشقونه ی آروم بخونم اما این طور نبود! اسم مناسبی نیست.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان: ندیدم.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه: مقدمه که به نظرم اصلا ربطی به محتوای رمان نداشت و خلاصه هم خیلی کوتاه بود ولی اینکه توش گفته شده بود شخصیتها به قتل میرسن اسپویلر بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان: شروع رمان متفاوت و خوب بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?
?املا و نگارش رمان: املا و نگارش رمان هم بیشتر جاها به خوبی رعایت شده بود و غلط املایی هم به ندرت داشت و فقط انتهای بعضی جملات نقطه یا علایم نگارشی مناسبش گذاشته نشده بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات: جمله بندی های خوبی داشت. با توجه به اینکه نویسندش دختره خیلی خوب صحبتای یه سری پسر جوون رو به قلم آورده بود ولی بعضی جملات از شرع و عرف خارج بود و درسته سربسته بود ولی خواننده منظور رو می فهمید و آنچنان مفهومش خوشایند نبود! فکر کنم خود نویسنده بدونه چه جمله هایی! اما در مورد انتخاب کلمات... به نظرم زیادی متن رمان فحش توش داشت و البته این اشکالی نداره ولی بعضی فحشا مثل: ریغماس... خالتوری... قاق... چُخ... و....
من معنیشونو نمی دونستم و خالتوری رو یکی از دوستانم بهم گفت که یه کلمه ی روسی هستش به معنای بی ارزش که به نظرم داخل جمله هم معنی نمی داد!
دوای درد شماها یه آهنگ خالتوریه.
اینجوری معنیش میشه: دعوای درد شماها یه آهنگ بی ارزشه!
این جمله به نظرم هیچ جذابیتی نداره! و البته جملات دیگه ای هم بود که هیچ جدابیتی نداشت و دلیلش هم بی ربطیه کلمات به هم بود.
بقیشونو نمی دونم ولی خوبه نویسنده هر کلمه ی ناآشنایی که به قلم میاره معنیشو بدونه و درست ازش استفاده کنه!
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان:
متن رمان همونجوری که گفتم زیادی از انواع و اقسام کلمات و فحش های ناآشنا پرشده بود. محتوای رمان هم محتوای جالبی بود.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان:
موضوع رمان خیلی شبیه یه فیلم سینمایی آمریکایی بود که دوستم برام تعریف کرده بود. البته نحوه ی قتلا متفاوت بود ولی داخل اون فیلم هم زن داستان متجاوزینشو با روشای فجیعی سلاخی می کرد!

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان:
فضاسازی تقریبا خوبی داشت ولی بهتر بود که اتقدر قتلا سریع پیش نمی رفت.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها:
کاراکترها در ابتدا فکر نمی کردم که انقدر در ادامه منفور بشن و این نشون دهنده ی اینه که نباید زود قضاوت کنیم.
همچنین اینکه به نظرم خوب بهشون شاخ و برگ داده شده بود و هر کدوم مشکلات و اخلاقای خاص خودشونو داشتن... چه پسرها و چه دخترها! ولی ارتباط گرفتن باهاشون سخت بود مخصوصا دختر داستان...
ولی یه جا به نظرم عجیب بود این که با تجاوز به شمین و پروا دوستاشون تقریبا خیلی راحت با آردا و رائین کنار اومدن و انتقام گرفتن پروا خیلی سریع بود... به نظرم اگه یه مدت می گذشت بهتر بود و خودکشی شمین خیدی دردناک بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها:
روند ماجرا خیلی تند بود و پرش و شاخه به شاخه زیاد داشت... به نظرم متن منسجم نبود و همچنین رمان خیلی کوتاه بود و فکر نکنم حتی به تعداد صفحات مناسب یه رمان برسه!

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید:
موفق باشی عزیزم...

• پسندیدم 1

لینک به ارسال
منتقدان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: عطر چشم ها
اسم به متن داستان مرتبط بود اما با ژانر زیاد همخونی نداشت (در لحظه انتخاب یا شروع به مطالعه، حس اینو که با یه رمان جنایی و هارور طرفی به خواننده نمیده)

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاور رمان: ندیدم

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه:
هردو خیلی کوتاه بود. خلاصه خیلی حالت خلاصه نداشت و با وجود کوتاهی، درست نبود که داخلش لو بدی که چه اتفاقی قراره بیفته. به خصوص برای این ژانر، این خیلی مهمه
مقدمه هم باز مرتبط با متن بود و از ژانر کمی فاصله داشت (مانند عنوان)

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان:
خوب بود. درست از جایی که باید شروع بشه، شروع شده بود

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?
?املا و نگارش  رمان:
اشکالات تایپی تا حدی وجود داشت. دو سه مورد غلط املایی هم دیدم مثل زله (ذله) اسرار (اصرار) هزیان (هذیان) قائله (غائله) عجل (اجل) خوش گزران (گذران) و اینکه اسم گوینده رو جلوی دیالوگ ها آوردن درست نیست

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
درک میکنم که خواستی فضا رو پسرونه نشون بدی و اونم پسرهای ناجور و جنس خراب! و انتخاب واژه ها و جمله هات به خصوص فحش ها و اصطلاحات لاتی خوب بود، اما این حجم از ناسزا ارزش رمان رو پایین میاره و بهتره یه مقدار کمتر ازشون استفاده کنی

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان:
با توجه به سوژه متناسب و جذاب بود

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان:
شجاعتت رو برای انتخاب این موضوع و این قالب بندی و پایان برای یک داستان بومی تحسین می کنم. کارت متفاوته اما هنوز جای کار داره تا به ایده آلی که باید برسه، برسه

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان:
ژانر رو جنایی زدی اما فضاهای اول داستانت کمی به ژانر طنز نزدیک شده (که البته موردی نداره و قسمتهای وحشتش رو اثرگذارتر میکنه) اما در ادامه، بعد از شبی که دخترها رو آوردن، کمی تند و عجله ای پیش رفتی و فضاسازی هات هرچند برای توصیف حس ترس و وحشت و انتقام خوب بودن، اما کافی نبودن

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها:
پسرها رو خوب از آب درآورده بودی، اما با شخصیت های دخترت ارتباط گرفتن سخت تر بود، یعنی اصلا زمانی نبود که بشه باهاشون ارتباط گرفت! حس دخترها بعد از تجاوز باید اونقدر عمیق دریافت بشه که خودکشی و انتقام معنی واقعی خودشو داشته باشه

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها:
باز هم میگم بعد از شبی که به دخترها تجاوز شد، حوادث خیلی تند پیش رفته جوری که دو قتل رو تقریبا توی یک پست گنجوندی و می شد واقعا بیشتر بهش پرداخته بشه. تعقیب و گریز، دنبال پسرها رفتن، فرار اونها، وقفه ی بین قتل ها و... همه ی اینها لازم بود آورده بشه و شما به سرعت ازشون گذشتی. نیمی از رمان توی یک روز گذشته و طبیعتا باید سریع بگذره، اما باز هم میشه خیلی بهتر از اینا به جزییات حوادث پرداخت و کار رو پخته تر کرد

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
پریسا جان مواردی که بالا گفتم نکات کوچیکی هستن و مهم ترینشون، حجم و طول داستانه. این چیزی که شما نوشتی طولش کمتر از حد لازم برای یک رمان هست، و همین باعث شده بالانس حوادث و روند اتفاقات داخلش ناهمگون باشه. اگر این یک داستان کوتاهه، توصیفات اول رمان باید کمتر بشه و بیشتر به قسمت وحشتش و احساسات شخصیتها در اون لحظه ها پرداخته بشه. اگر رمان یا رمان کوتاهه، باز بعضی بخش ها اهمیت بیشتری داره و به نسبت پرداختن به ریز جزییات ورق بازی و فوتبال دیدن پسرها و... باید به اونها هم پرداخته بشه. با این سبک شما، من پیشنهاد میدم داستان های کوتاه آنتونی هوروویتس رو که چندتا از نمونه هاش توی اینترنت هم هست، بخونی و قسمت بندی داستان رو (مقدمه، قبل از اتفاق اصلی، بعد از اتفاق و پایان) نگاه کنی. خودت متوجه منظورم میشی
به جسارتت در انتخاب موضوع و قلم قوی و متفاوت تبریک میگم و برات آرزوی موفقیت می کنم ❤️

• پسندیدم 1

لینک به ارسال
منتقدان

✍️نام رمان
اسم خیلی خوبی برا رمان انتخاب کردی.جوری ک با اسمش کل رمان برام یاد آوری میشه
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان:

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه:
مقدمه ی خوبی داشت اما خلاصش حس خوبی برای ادامه رمان نمیداد.شاید بهتر بود کمی خلاصه رو معمایی میکرد.ن گفتن کل رمان تو ۴ خط
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان:
شروع نسبتا خوبی داشت
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?
?املا و نگارش  رمان:
اشتباه تایپی کم بود و در کل خیلی خوب خوب بود

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
برای اسم ها اسمای ناآشنایی رو در نظر گرف جوری ک من نمیتونستم احساس نزدیکی کنم باهاشون.مخصوصا اسم آردا
اخه واقعا آردا؟؟؟شمین؟؟؟

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان:

حس امیزی های خیلی خوبی تو رمان داشت ک رمان رو جذاب میکرد ی جایی هم یاد شعر فروغ افتادم

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان:
بنظرم بعضی جاها اغراق خوبه ولی ن تا این حد.۵ نفر رو کشتتتتتتتت!!!!!!۵ نفـــــر!

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان:
بازم میگم حس امیزیای خوبی داشت.اما فضای ترس رو دلهره رو به من نرسوند

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها:
کاراکتر کوتاه پدر رائین رو اصلا درک نکردم.فردی بچشو ماه تا ماه نمیبینه چ فرقی میکنه کجا باشه .اینجا یا جای دیگه

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها
کمی تند بود.بخاطر همین رمانت زود تموم شد.
_ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _ _
از قلمت خعــــلی خوشم اومد .ادامه کارات رو دنبال می کنم

• پسندیدم 1

لینک به ارسال
Parisa Dolati
در 42 دقیقه قبل، منتقدان گفته است :

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: عطر چشمها
این اسم بیشتر برای رمان عاشقونه می خوره نه یه رمان جنایی و قتل! با دیدنش اول فکر کردم فراره یه رمان عاشقونه ی آروم بخونم اما این طور نبود! اسم مناسبی نیست.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان: ندیدم.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه: مقدمه که به نظرم اصلا ربطی به محتوای رمان نداشت و خلاصه هم خیلی کوتاه بود ولی اینکه توش گفته شده بود شخصیتها به قتل میرسن اسپویلر بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان: شروع رمان متفاوت و خوب بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?
?املا و نگارش رمان: املا و نگارش رمان هم بیشتر جاها به خوبی رعایت شده بود و غلط املایی هم به ندرت داشت و فقط انتهای بعضی جملات نقطه یا علایم نگارشی مناسبش گذاشته نشده بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات: جمله بندی های خوبی داشت. با توجه به اینکه نویسندش دختره خیلی خوب صحبتای یه سری پسر جوون رو به قلم آورده بود ولی بعضی جملات از شرع و عرف خارج بود و درسته سربسته بود ولی خواننده منظور رو می فهمید و آنچنان مفهومش خوشایند نبود! فکر کنم خود نویسنده بدونه چه جمله هایی! اما در مورد انتخاب کلمات... به نظرم زیادی متن رمان فحش توش داشت و البته این اشکالی نداره ولی بعضی فحشا مثل: ریغماس... خالتوری... قاق... چُخ... و....
من معنیشونو نمی دونستم و خالتوری رو یکی از دوستانم بهم گفت که یه کلمه ی روسی هستش به معنای بی ارزش که به نظرم داخل جمله هم معنی نمی داد!
دوای درد شماها یه آهنگ خالتوریه.
اینجوری معنیش میشه: دعوای درد شماها یه آهنگ بی ارزشه!
این جمله به نظرم هیچ جذابیتی نداره! و البته جملات دیگه ای هم بود که هیچ جدابیتی نداشت و دلیلش هم بی ربطیه کلمات به هم بود.
بقیشونو نمی دونم ولی خوبه نویسنده هر کلمه ی ناآشنایی که به قلم میاره معنیشو بدونه و درست ازش استفاده کنه!
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان:
متن رمان همونجوری که گفتم زیادی از انواع و اقسام کلمات و فحش های ناآشنا پرشده بود. محتوای رمان هم محتوای جالبی بود.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان:
موضوع رمان خیلی شبیه یه فیلم سینمایی آمریکایی بود که دوستم برام تعریف کرده بود. البته نحوه ی قتلا متفاوت بود ولی داخل اون فیلم هم زن داستان متجاوزینشو با روشای فجیعی سلاخی می کرد!

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان:
فضاسازی تقریبا خوبی داشت ولی بهتر بود که اتقدر قتلا سریع پیش نمی رفت.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها:
کاراکترها در ابتدا فکر نمی کردم که انقدر در ادامه منفور بشن و این نشون دهنده ی اینه که نباید زود قضاوت کنیم.
همچنین اینکه به نظرم خوب بهشون شاخ و برگ داده شده بود و هر کدوم مشکلات و اخلاقای خاص خودشونو داشتن... چه پسرها و چه دخترها! ولی ارتباط گرفتن باهاشون سخت بود مخصوصا دختر داستان...
ولی یه جا به نظرم عجیب بود این که با تجاوز به شمین و پروا دوستاشون تقریبا خیلی راحت با آردا و رائین کنار اومدن و انتقام گرفتن پروا خیلی سریع بود... به نظرم اگه یه مدت می گذشت بهتر بود و خودکشی شمین خیدی دردناک بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها:
روند ماجرا خیلی تند بود و پرش و شاخه به شاخه زیاد داشت... به نظرم متن منسجم نبود و همچنین رمان خیلی کوتاه بود و فکر نکنم حتی به تعداد صفحات مناسب یه رمان برسه!

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
موفق باشی عزیزم...

سلام عزیزم واقعا ممنون بابت وقتی که برای خوندن رمان گذاشتین و ممنون بابت نقد عالیتون??

راجب کلمه هایی که گفتین من هم قبلا تحقیق کردم. خالتور یه کلمه ی کوچه بازاریه به معنیه قدیمی و از رده خارج شده.چون چندنفر هم راجبش پرسیده بودن گفتم توصیح بدم

بقیه کلمه هام شاید به نظر بد بیان ولی هیچکدوم معنیه بدی نداشتن

جمله هایی هم که بهشون اشاره کردین، بله ویرایش شدن?

ویرایش شده در توسط Parisa Dolati
  • پسندیدم 1

لینک به ارسال
منتقدان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: عطر چشم ها....متناسب با موضوع رمان نبود
شاید برای انگیزه دادن به خواننده باشه اما به نظر من نام رمان باید با محتوای رمان هم خوانی داشته باشه

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان: نداشت

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه: خلاصه و مقدمه رمان هم خوانی نداشتند. خلاصه جامع بود و ژانر رمان رو توضیح داده بود. مقدمه توضیحی دررابطه با اسم رمان بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان: تکراری بود و وارد کردن پنج شخصیت با هم در صحنه اول گیج کننده بود اما طنز ابتدای رمان باعث سبک شدن قسمتی از سنگینی و ناتوازن بودن رو در رمان برداشته بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?
?املا و نگارش  رمان: املای رمان خوب بود و فقط چند جایی اشتباه تایپی به چشم میخورد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
جمله بندی خوب بود اما کلمات مغایرزیادی در رمان دیده میشد.بعضی از دیالوگ ها و کلمات متغایر با ادبیات بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان:
متن خوب بود اما محتوای رمان جالب و هیجان انگیز نبود. مثل نوشتن یک روزمره افراد به نظر میومد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان: جنایی که اول اسم برده شد نبود...
جنایی یعنی یک قتل، دزدی یا...  اتفاق افتاده و پلیس، بازپرس...  به دنبال کشف جنایت هستند?
رمان جنایی برای من خاص هستند و زیاد روش کار می کنم و به نظرم این رمان در این ژانر قرار نمی گیره.
ژانر معمایی براش بهتره(روایتی که که بر پایه رعب و وحشت بنا میشه و جنایتی اتفاق میفتد و در انتها یکی از دو طرف با مرگ روبرو میشوند و رمان خاتمه می یابد)
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان: بعضی از قسمت های رمان فضاسازی خوبی داشت اما به نظرم اگر در بعضی از قسمت ها با هیجان بیشتری همراه بود خیلی بهتر میشد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها: کارکترهای زیادی ساخته بود و از پس تعریف همگی به خوبی برنیومده... گاهی بعضی از کارکترها به خوبی تعریف نشده بودند. کارکترها اسامی شبیه هم داشتند و تا عادت کردن خواننده زمان بر شد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها: گاهی خیلی کند مثل شروع تا رسیدن به ویلا...گاهی خیلی تند مثل صحنه های قتل!

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

• پسندیدم 1

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.