رفتن به مطلب

چگونه نویسنده شویم ؟!

اگر نویسندگی را تازه شروع کرده‌اید، تلویزیون باید اولین چیزی باشد که کنار می‌گذارید. به گفته‌ی کینگ تلویزیون «سمِ خلاقیت است». نویسنده باید به درون خود و به دنیای تخیلاتش نگاه کند. برای این که بهتر بتوانید این کار را انجام بدهید باید تا می‌توانید کتاب بخوانید.

اخبار انجمن نویسا
  • رمان های بی تو در همه شهر غریبم و مرگ رنگ از خانوم ها مریم صناعی و بهاره غفرانی از نشر علی چاپ شده اند
  • به زودی رمان های زیر از نشر علی چاپ خواهند شد
  • رمان زندان دل از مریم صناعی
  • رمان معشوق مشترک و کسی مثل کسی نیست از فاطمه مرادی
  • رمان در پس ابرها از عاطفه نیک طلب
  • رمان پرواز غیر مستقیم از یاسمن تقوی
  • رمان زیر گنبد کبود انگار خدا هم نبود از پرستو مهاجر
  • رمان واکنش از مینا سلطانی
  • رمان کتمان از فاطمه کمالی
  • رمان طلوع از فاطمه گل محمدی
  • رمان آوای سکوت و قفس تا نفساز شادی هاشمی
  • رمان خشماهنگ از الهام علی احیایی
عاطفه نیک طلب

نقد و بررسی رمان گاهی... | عاطفه نیک طلب | کاربر انجمن نویسا

پست های پیشنهاد شده

عاطفه نیک طلب

بسم الله النور

نقد رمان گاهی...

نویسنده عاطفه نیک طلب

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
منتقدان

?گزارش نقد رمان : ⬇️

در مورد هر قسمت توضیحات خود را ارائه کنید:
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: گاهی

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان:

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه:
خلاصه و مقدمه خوب بود اما بهتر هم میتونست باشه مثلا مقدمه یکم طولانی میشد و معمولا افراد کم حوصله نمیان اون همه مقدمه رو بخونن سریع ازش رد میشن....

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان:
شروع رمان خوب بود و حالات پیرمرد  به خوبی نشان داده شده بود ولی یکم یکنواخت بود بهتر بود اولس زو با یکم هیجان و گنگی شروع میکردی.
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?
?املا و نگارش  رمان:

املا و نگارش غلط املایی زیادی به چشم نخورد اما نگارش کمی جای کار داشت بعضی جاها علامت ها نا به جا استفاده شده بود و خیلی جاها که علامت ضروری بود استفاده نشده بود...
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات:
جمله بندی و انتخاب کلمات تو بعضی از فعلات اشتباه خیلی دیده میشد و جمله بندی زیاد ماهرانه ای نبود اما برای کار اول یا دوم خوب بود با تمرین بیشتر و چند بار خوندن متن میتونی این مشکل رو رفع کنی.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان:
متن و محتوای رمان متن نسبتا روونی بود اگه غلط های فعلی رو چشم پوشی کنیم.
میشه گفت با ویرایش و تغیر میتونه متن بهتری بشه
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان:

موضوع رمان نه میشه گفت تکراری بود نه تازه تازه ترکیبی از رمان های قبلی با یه ایده جدید تر.
کلا خوب بود موضوع داستان به دل مینشست

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان:

فضاسازی کم بود و بازی با کلمات اصلا نداشتی مثلا اول رمان میتونستی یکم فضا رو غمگین تر نشون بدی یا بهش پرو بال بدی تا فردی که داره میخونه بتونه کامل تصور کن که الان چی شد؟
کی نشست کی پاشد؟
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها:
کارکتر ها بعضی هاشون اخلاق های شبیه به همی داشتن ولی به خوبی میشد باهاشون ارتباط برقرار کردد.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها:

روند ماجرا اول خیلی کند بود و بعدا روی روال افتاد و سریع تر پیش رفت...
حالت تعادل برقرار نبود یا خیلی کند یا سریع
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید: موفق باشی عزیزم?

• پسندیدم 2

لینک به ارسال
منتقدان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: گاهی
یه افسوسی توی اسم هست که نخونده آدم با شخصیت داستان همدردی می‌کنه

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان: طراحی و عکساش قشنگه و نشون داده تمام داستان متوجه زندگی یه دختره و تنهاییاش

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه: من جمله اول خلاصه رو متوجه نشدم، عاشق نرد عشق؟
اما قسمت دومش خوب بود. مقدمه هم خیلی عالی و تاثیرگذار بود.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان: شروع رمان با فضای آزمایشگاه جالب بود و من اصلا فکر نمیکردم برای حاملگی اومده باشه، چون هیچ شوق و استرسی نداشت! و فکر می‌کردم برای بیماری آزمایشگاه اومده. برخوردش با فرزام شاید می‌تونست هیجان انگیزتر باشه و شاید یه کشمکش عشقی یا هیجانی بیشتری صورت بگیره بینشون توی اون لحظه، با توجه به علاقه‌ای که بعدا میبینیم به هم داشتن گرچه به عنوان خواهروبرادر

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?املا و نگارش  رمان: نگارش از نظر علائم به نظرم خوب بود ولی هیجان و عجله نویسنده واسه قسمت‌های هیجان‌انگیز و عاشقانه رمان، باعث غلط نوشتن زمان و شخص افعال شده بود که مزه داستانو می‌گرفت، یه جا هم که دیگه اصلا نور علی نور بود:
«آب دهانم را قورت دادن و نگاهش را از منی که با ابروهای بالا رفته نگاهش می‌کردم گرفت و ادامه داد»
دو سه جا هم وسط متن چندتا کلمه محاوره شده بودن. مثل اون ضرب‌المثل مار از پونه بدش میاد
اکثرا هم برای شکستن یا بی اعصابی به جای خرد نوشته بودی خورد

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات: جمله‌بندی‌ها خوب و روان بود بدون اضافات و کشدار شدن خسته‌کننده. به اندازه و جالب از آرایه‌ها و تشبیه‌های ادبی استفاده شده بود. گاهی طنز کوچیکی هم تو دیالوگ‌ها و توصیف احساسات وجود داشت که خستگی خواننده رو رفع می‌کرد.
یه جاهایی هم نوشته بودی چی شد بهت؟ که این جمله از نظر دستور زبانی زیاد جالب نیست شاید بهتره بنویسی چی شد؟ یا چت شد؟

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان: متن رمان روان و قابل فهم برای همه بود و خیلی عالی. البته جای بهتر شدن هم داره. محتواش هم چیزاهایی رو برای یادگرفتن مخاطب داره.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان: خوب بود و تقریبا برای من تازگی داشت

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان: فضاسازی به نظرم به اندازه بود ولی می‌تونست بهتر و دقیق‌تر هم باشه. به خصوص برای فضاهای اصلی مثل خونه خود روژان‌اینا.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها: شخصیت‌ها به نظرم به اندازه کافی پرداخته شدن و تقریبا مستقل از هم‌دیگه هستن، خوب نشون داده شده که فرزام پسر با معرفت و با تعهدیه و روژان تحمل بالایی داره. احساسات روژان هم در هر لحظه همراه افکارش خیلی خوب توصیف شده بود.
اما تو دیالوگ‌ها برای شخصیت‌های مختلف دیالوگ تکراری نوشته بودی مثل نگا قیافشو که بهتره تغییر بدی.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها: سرعت روند ماجراها نه تنده نه آروم و آبکی و خیلی عالی ماجراهای آروم و هیجان‌انگیز داستان کنار هم چیده شدن.
برای من جذاب بود و با خوندن چند قسمت اول ترغیب شدم تا آخرش رو حتما بخونم و ببینم چه اتفاقی میافته
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید: رمان با یه ویرایش خیلی بهتر میشه. به امید اینکه چاپش کنی! قلمت سبز

• پسندیدم 2

لینک به ارسال
منتقدان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان:
گاهی
اسمیه که در عین سادگی توی ذهن خوب می مونه و با توجه به تکرارش توی قسمتهای ادبی متن انتخاب مناسبی هم هست

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاور رمان:
خوشگل بود. پریسا با ساده ترین عکسها هم معجزه میکنه ☺️

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه:
خلاصه مختصر و مناسب بود. اگر روی رمان دیگه ای چنین خلاصه ای میذاشتن میگفتم چیز زیادی ازش نگفته که بدونی رمانو بخونی یا نه، اما در مورد این رمان چون محتوا یک خط اصلی رو دنبال میکرد و همون یک خط هم توی خلاصه بهش اشاره شده، بنظرم خوب بود
مقدمه هم زیبا بود فقط یک نکته توش به نظرم اومد که البته ایراد نیست و توی بخش جمله بندی بهش اشاره میکنم

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان:
به نظرم شروع مناسبی بود و جذابیت برای ادامه داشت. یادم میاد قبل از اینکه حتی با عاطفه عزیز آشنا بشم، پارت اولش رو توی کانال دیگه ای خونده بودم و از همون موقع توی ذهنم مونده بود و دوست داشتم ادامه ش بدم، تا وقتی که برای بار دوم باهاش مواجه شدم ? (البته نمیدونم توی اون کانال هم همین رمان گذاشته می شده یا یکی داشته ازش کپی می کرده!)

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
??املا و نگارش رمان:
خب در این بخش با توجه به اینکه کارهای قبلی نویسنده رو هم دیدم، باید بگم خیلی خوب بود ?? اشتباهات تایپی وجود داره اما تعدادش کمه.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات:
استفاده نکردن از عبارات خیلی پیچیده و سخت، در عین ادبی بودن نقطه قوتی بود که توی این رمان هم مثل رمان مرکا تکرار شده بود و رمان رو برای خوندن دلچسب می کرد و اجازه می داد با ساده ترین عبارات ممکن، با داستان همراه بشیم و لمسش کنیم.
یک مورد اینجا هست که البته تا حدی سلیقه ایه، توی متن رمان و مثلا توی مقدمه (اونجایی که گفته شده مغزت را از اینهمه بی فکری متلاشی کنی) یه جاهایی از عبارت ها و کلماتی که توی مکالمات روزمره بیشتر کاربرد دارن تا رمان (البته با نگارش ادبی) استفاده شده، که باعث شده رمان از رمانهای ادبی دیگه که به شیوه های قدیمی تر نوشته میشن متمایز بشه و با اون ها تفاوت داشته باشه. این هم میتونه نقطه قوت رمان باشه هم ضعف؛ به شخصه این موضوع رو پسندیدم چون نثر و سبک متفاوتی برای نویسنده خلق کرده که کمتر دیده بودم اما ممکنه بعضی خواننده ها هم نپسندن.

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان:
متن کاملا پوشیده و بدون اصطلاحات و کلمات نامناسب بود و محتوا هم ماجرایی خانوادگی و جذاب بود

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان:
موضوع به نظرم موضوع پیچیده ای نیومد اما پرداخت فوق العاده ای داشت و با ساده ترین اتفاقات ممکن، یه کار زیبا خلق شده بود

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان:
خوب بود و همه جا به اندازه. به خصوص احساسات شخصیتها

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها:
از نظر من پردازش شخصیتهای رمان بهترین بخشش بود. کاراکترها ملموس بودن و در عین متفاوت بودن، به راحتی میشد هرکدوم رو زنده و واقعی تصور کرد. البته قوی ترین شخصیت از این نظر نیما بود و ضعیف ترین پانیذ. اون هم بخاطر رفتارهای بعضا ضد و نقیضش توی رمان و حرفهایی که توی دادگاه آخر زد که البته همه درست بودن اما میشد بالانس بیشتری داشته باشن یا بهتر توجیه بشن. در مجموع شخصیت پردازی عالی بود

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها:
سرعت رمان خوب بود و ترتیب اتفاقات و ماجراها به جا بود؛ گرچه شاید بهتر بود زمان فلش بک ها طولانی تر بشه. تقریبا بعد از هر دیالوگ (نه حتی بعد از هر سکانس) فلش بک داشتیم. بنظرم جا داره که فلش بک ها و قسمتهای زمان حال چندتا یکی بشن و بخش های طولانی تری رو تشکیل بدن (با توجه به اینکه اکثرشون نیازی هم به تیکه شدن نداشتن و میشد یکپارچه آورده بشن)

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید:
عاطفه جانم ان شا الله که همیشه موفق باشی و تمام کارهات به مرحله ی چاپ و تجدید چاپ برسن ?❤️❤️??

• پسندیدم 2

لینک به ارسال
منتقدان

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✍️نام رمان: نام رمان گاهی هس که یه اسم خوب و متعادله و من دوست داشتم

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖

?کاور رمان: کاورتم که خوبه... دلنوشته پشت جلد هم خوب بود درکل رمان خوبی بود و زیاد ایرادی نداشت

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?خلاصه و مقدمه: خلاصه های تو همیشه خوبه تو مرکا هم همینطور بود خلاصت رو خیلی دوست داشتم

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
⭐️شروع رمان:
شروع معمولی داشتی نه نقطه اوج بود و نه نقطه قوت... معمولی و تو دل مینشست ولی کاش همون سطر اول با یه دیالوگ شروع نمیشد. بقیه جاها خوب بود مثلا خوب بود که رژوان و فرزام همدیگه رو دیدن و خواننده رو مشتاق تر کردی که بفهمه نسبت اینا چیه
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?املا و نگارش  رمان: غلط املایی ندیدم ولی غلط تایپی زیاد داشتی. سه نقطه هم زیاد بود. نگارشت هم بعضی جاها فاصله ها رو رعایت نکرده بودی. بعد سه نقطه ها فاصله نبود. در کل یه بار دیگه ویرایش کنی خیلی بهتر میشه. یه جا" اعلاش "دیدم که غلطه
"راجب من" غلطه درستش "راجع به من" هستش
یکی دو جا کلمات شکسته به کار برده بودی مثل "نیس"
یه جایی "بودیم"رو "بودند"نوشته بودی
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات: جمله هات قلمبه و سلمبه نبود با این که رمان ادبی بود ولی من خیلی راحت و تند تونستم رمان رو بخونم. انتخاب کلماتتم خوب بود
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?متن و محتوای رمان:متن و محتوای رمان هم خوب بود ولی بعضی متن ها فعل هاش جابجا بود.  پیام خاصی در اخرای رمان به خواننده ها داد. با اینکه رمان اجتماعی بود ولی یه جاهایی یه حرف هایی از زبون رژوان خارج میشد که ادم خنده اش میگرفت. رمان طنزهای کوچولویی داشت که بامزه و جذابش کرده بود
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?موضوع رمان: موضوع رمان خوب بود فقط زیادی حرصم داد سر بعضی بچه بازی های رژوان
به غیر از اون خیلی دوست داشتم ادامه ی رمان رو بفهمم. هیجان و روند ارومش هم در حد متعادل بود. یعنی تونستی به خوبی از عهده ی این موضوع بربیای همه چی بجا و خوب بود

➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?فضا سازی رمان: فضا سازی بجا و خوب بود فقط بعضی جاها توصیفاتت و حس امیزی بیشتر میشد البته شاید من اینطور حس کردم. مثلا اونجایی که فرزام نگفته بود که میره شمال رژوان زیادی با خودش حرف زد و...
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?کاراکترها: خیلی خوب به کاراکترها پرداختی شخصیت رژوان رو من خیلی دوست داشتم ولی بعضی اخلاق هاش و کارهاش حرصم میاد. زیادی پنهان کاری میکرد و حرصم میداد?
شخصیت فرزام هم که خوب بهش پرداخته شده بود و دوست داشتم. بیشتر از نیما و پانیذ خوشم نیومد که اینم طبیعیه چون کارهایی کردن که خواننده حق داشت دوستشون نداشته باشه
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?روند ماجراها: روند ماجرا خیلی خوب پیش میرفت. ن اروم بود و نه تند در حد متعادل بود ولی من بعضی جاها از فلش بک ها خسته شدم و میخواستم همش تو حال باشه تا قضییه هارو زودتر بفهمم
➖➖➖➖➖➖➖➖➖➖
?نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید:عاطفه ی عزیزم حرفی به قلمت و موضوعت ندارم چون خیلی خوبه ودر حد عالی هستش. من دوتا از رماناتو خوندم یکی مرکا و یکی هم گاهی... هردوتاش رو دوست داشتم فقط یکم تو اشتباهات تایپی دقت کن عزیزم??

• پسندیدم 1

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.