رفتن به مطلب
اخبار انجمن نویسا
  • رمان های بی تو در همه شهر غریبم و مرگ رنگ از خانوم ها مریم صناعی و بهاره غفرانی از نشر علی چاپ شده اند
  • به زودی رمان های زیر از نشر علی چاپ خواهند شد
  • رمان زندان دل از مریم صناعی
  • رمان معشوق مشترک و کسی مثل کسی نیست از فاطمه مرادی
  • رمان در پس ابرها از عاطفه نیک طلب
  • رمان پرواز غیر مستقیم از یاسمن تقوی
  • رمان زیر گنبد کبود انگار خدا هم نبود از پرستو مهاجر
  • رمان واکنش از مینا سلطانی
  • رمان کتمان از فاطمه کمالی
  • رمان طلوع از فاطمه گل محمدی
  • رمان آوای سکوت از شادی هاشمی
  • به انجمن نویسا خوش آمدید

کاربرگرامی برای استفاده از امکانات انجمن ثبت نام کنید اگر قبلا ثبت نام کردید گزینه ورود را بزنید

النازبوذرجمهري

نقد و بررسی رمان هایکا، مرد مرموز من|الناز بوذرجمهری|کاربر انجمن نویسا

پست های پیشنهاد شده

النازبوذرجمهري

محتوا:عاشقانه، اجتماعی

نام رمان:هایکا، مرد مرموز من

نام نویسنده:الناز بوذرجمهری

موضوع رمان:درام ،عاشقانه

خلاصه رمان: خورشید، دختري كه راز دار يك مرد مرموز ميشود تا، به او كمك كند گذشته را فراموش كرده،عشق گم شده اش را پيدا كند و زندگي جديدي را از سر گيرد اما.....

لینک تاپیک رمان:

• پسندیدم 1

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
منتقدان

📣گزارش نقد رمان : ⬇️

در مورد هر قسمت توضیحات خود را ارائه کنید:

نام رمان: هایکا مرد مرموز من... نام خوب ودر خور رمان بودن

🎑کاور رمان: ندیدم

📖خلاصه و مقدمه: خلاصه رو دوست داشتم

️شروع رمان:شروع رمان خوب بود. ازیه نقطه ی اوج شروع کردی که این نوع شروع میتونه خواننده رو جذب کنه

📔املا و نگارش  رمان: املا ک نگارش رمانت یکم مشکل داشت

ماکارانی غلطه درستش ماکارونی
خوانوادش غلطه
بلاخره غلطه ودرستش بالاخره هس
بزار غلطه
حظ غلطه
کلمات چسبیده زیاد داشتی
تو یکی دوجا بعد دیالوگ ها فاصله نداده بودی و متن رمان بعد دیالوگ بود که ادم قاطی میکرد
بعد علایم نگارشی فاصله بذار
یه جا خانوم اوردی یه جا خانم بعد بازم خانوم... این نوع تناقض ها خواننده رو خسته میکنه به این نکته ها دقت کن
محاوره بودن متن رمان به این معنی نیست که کلمات رو بشکنی. خیلی از کلمه هات شکسته و چسبیده بودن مثلا:
نزدیکای، ظرفای، نیس، هس، ب

"كنكور دارم دارم. مي رم سر جلسه" این جمله ات نیاز به علایم نگارشی داره. یا باید علایم رو سرجاش بذاری یا جمله رو تغییر بدی
مثلا" کنکور دارم، دارم میرم سرجلسه"
" کنکور دارم، میرم سرجلسه"
دوتا دارم کنارهم هست که معنی رو درست نمیرسونه
تکرار حروف تو بعضی کلمه ها داشتی مثل: باابا، هزاار، نکنن، اینجاییی و...

✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات: خیلی از جمله هات فعل نداشتن و یا فعل جمله ات وسط جمله بود. انتخاب کلمات خوب بود.

اگه متنت محاوره هس پس باید تو دیالوگ هات بجای صبحانه از صبحونه استفاده کنی
محاوره و ادبی قاطی هم شده بود بعضی کلمه هات محاوره بودن و بعضی ها هم ادبی بودن که این اصلا برای یه خواننده جذاب نیست

📒متن و محتوای رمان: متن و محتوای رمان خوب بود ایرادی ندیدم

📕موضوع رمان: موضوع رمان رو دوست داستم ولی یکم تکراریه. با نوع نوشتنت و قلم خوبت میتونی موضوع رمان رو خیلی خوبتر و زیباتر جلوه بدی

📗فضا سازی رمان:فضاسازی کم بود بعضی جاها واقعا نیاز به فضا سازی داشت. حس امیزی خوب و بجا بود

📙کاراکترها: شخصیت خورشید رو خیلی خوب جلوه دادی در کل شخصیت های رمانت خوب بودن

📙روند ماجراها: روند ماجرا تا قسمتی که هایکا وارد شد تند بود ولی فکرکه میکنم میبینم باید اولای رمان تند بود که به موضوع اصلی رسید. تندی از نظر من اینه که خیلی زود با علیرضا دوست شد و اگه یکم فضا سازی میکردی خیلی خوب میشد

📚نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید:نویسنده ی عزیز حرفی برای قلم زیبات ندارم در کل موضوع و رمانت رو خیلی دوست داشتم ولی با یه ویرایش سطی اشتباهات تایپی و نگارشی رو درست کنی حله

• پسندیدم 2

لینک به ارسال
منتقدان

✍️نام رمان:

هایکا مرد مرموز من
اسم مناسبی بود

🎑کاور رمان:

زیبا بود

📖خلاصه و مقدمه:

خلاصه خوب بود. کاملا بسته
مقدمه هم که به اون شکل نداشت اما برشی رو که آورده بودی دوست داشتم

️شروع رمان:

از کمی جلوتر شروع میشد بهتر بود. مثلا اگه از بیرون کردن خورشید با فضاسازی بیشتر برای احساسات خورشید و درموندگی و آوارگیش

🖊📔املا و نگارش  رمان:

غلط های املایی و تایپی خیلی زیاد بود و کاملا نیاز به ویرایش داشت
اسم گوینده جلو دیالوگ ها آورده بودی که درست نبود
ماضی مضارع هم دو سه جا جاها قاطی شده بود. یه جاهایی هم خورشید انگار با مخاطب حرف میزد
دیالوگ ها و روایات رو خیلی جاها بی فاصله و پشت هم آوردی در صورتی که باید بینشون یک خط فاصله باشه. بین هر دیالوگ با دیالوگ بعدی یا بین دیالوگ ها و روایات. عدم وجود خط تیره یا خط تیره اضافی هم بعضی جاها باعث شده بود واقعا خوندن و درک جمله ها سخت بشه

✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات:

جمله بندی و انتخاب کلمات ساده و روون بود اما کمی به حالت شکسته ی عامیانه نزدیک شده بود

📒متن و محتوای رمان:

محتوا مطابق با موضوع اجتماعی و عاشقانه بود اما پیام های رمان برای خواننده خیلی واضح نبودند

📕موضوع رمان:

کم و بیش اجتماعی بود اما در بعد عاشقانه کمی ضعف داشت. انتظار قوت و پختگی احساسات بیشتری از شخصیتها می رفت

📗فضا سازی رمان:

فضاسازی کم بود. بین دیالوگها و برای بیان احساسات و همینطور فضاسازی از زمان و مکان

📙کاراکترها:

کاراکتر خورشید بیشتر قابل لمس بود تا هایکا. و شخصیتهای فرعی هم در حد حضورشون توی رمان خوب پرداخت شده بودن

📙روند ماجراها:

تعاریف هایکا از خورشید، یا حرف هایی که خورشید برای تشویق هایکا میزنه خیلی پشت سرهم گفته میشه
تعریف خاطرات توسط هایکا هم خیلی طولانی و پشت سر همه و با جزییات خیلی زیاد، انگار که مال چند ماه قبله نه 23 سال پیش. ویژگی های شخصیتها با حوادث
و سرعت گذر زمان تناقض داشت. برای مثال، زمانی که هایکا امیدو از مادرش دزدیده بود، امید نوزاد بوده. خود هایکا هم سنی نداشته. نوزادها به مرور زمان تغییرات زیادی میکنن و حافظه هایکا هم باید خیلی خیلی قوی بوده باشه که تمام خاطرات 23 سال پیش رو اینقدر با جزییات به یاد داشته باشه و اینکه با اون اطمینان بفهمه که سامیار همون امیده و امید توی سن نوزادی و کمتر از یک سالگی پوست سبزه ای داشته، یه مقدار غیر قابل باوره
کودکی هایکا و اتفاقاتی که در فاصله 7 تا 9 سالگیش گذشت خیلی سریع بود. بعد هم قضیه ی ضایعه نخاعی هایکا، حتی اگر هم آسیب کم بوده باشه پس از ماه ها و شاید سالها فیزیوتراپی میتونه مجددا به حالت عادی برگرده در حدی که برای هایکا نوشته شده، و این قسمت با توجه به اینکه هنوز پیشرفت علم در این زمینه ادامه داره و اعصاب هم به ندرت و در طولانی مدت ترمیم میشن کمی به پردازش بیشتر نیاز داره و سرعت روند رمان برای درمان کامل هایکا کمی زیاد بود

📚نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید:

الناز عزیزم برات آرزوی موفقیت میکنم و توصیه میکنم رمانت رو یک ویرایش خوب بکنی تا به یک اثر خیلی زیبا و تاثیرگذار تبدیل بشه❤️

• پسندیدم 1
  • تشکر 1

لینک به ارسال
منتقدان

✍️نام رمان:
هایکا مرد مرموز من، یکم طولانی بود و می‌تونستید با کمی فکر اسم بهتری  انتخاب کنید.

🎑کاور رمان:
 کاور قشنگیه..

📖خلاصه و مقدمه:
 خلاصه می‌تونست خیلی بهتر و رمز آلود باشه تا خواننده رو جذب کنه، ولی بد هم نبود.
مقدمه هم مثل خلاصه می‌تونست بهتر و جذاب‌تر باشه! در کل مقدمه و خلاصه‌ی خاصی نبود.

️شروع رمان:
شروع رمان اصلا من رو جذب نکرد، می‌تونستید یه شروع کاملا خوب و تاثیر گذار داشته باشید.
🖊
📔املا و نگارش  رمان:
غلط املایی و تایپی به چشم  می‌خورد :
بلاخره
بزار
و باید در افعال مضارع "می" و "نمی" ها جدا نوشته بشه که شما رعایت نکرده بودید.
وقتی از الف استفاده می‌کنید آکلاد رو هم حتما باید بگذارید!

✏️جمله بندی‌ها و انتخاب کلمات:
بد نبود، می‌تونستید بیشتر با کلمات بازی کنید. جای کار دارید که بهتون پیشنهاد می‌کنم رمان‌های حرفه‌ای زیاد بخونید تا قلمتون پخته تر بشه.

📒متن و محتوای رمان:
 یه جاهای با منطق جور در نمی‌اومد.
یکم باید رمانتون باور پذیرتر باشه..

📕موضوع رمان:
موضوع رمان تکراری بود، همخونگی و پرستار کسی شدن.

📗فضا سازی رمان:
فضاسازی بد نبود، حس آمیزی کم بود و من زیاد ارتباط برقرار نکردم با رمان.

📙کاراکترها:
کارکترها واقعا غیر قابل باور بودن، هیچ پدری بدون این که مطمئن نشه دخترش رو نمی اندازه بیرون، دختر داستان اول خیلی راحت عاشق علیرضا شد، بعد به همون راحتی هم  فراموشش کرد، دوباره عاشق هایکا که فقط آهنگ‌هاش رو گوش می‌داد و هیچ شناختی ازش نداشت شد..
علیرضا با اون عشق آتشینش چه سریع جایگزین آورد و چه راحت هم از رمان بیرون رفت! من دلیل دیوونه شدنش رو درک نکردم.هایکا خیلی دیگه بداخلاق و بی‌تربیت بود و بعد یک‌دفعه هم که تصمیم گرفت رازش رو بر ملا کنه و رفتارش خوب شد.

📙روند ماجراها:
روند ماجرا ها اول خیلی تند پیش می‌رفت  ولی  از صفحه پنج به بعد یکم بهتر شد. رمان هم که خیلی زود وارد اصل ماجرا شد و اتفاقات و ماجرا هم غیر منطقی  بود.

📚نظر یا توضیحات اضافه خود را در این قسمت بیان کنید:
موفق باشید عزیزم.

• پسندیدم 2

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.