رفتن به مطلب

چگونه نویسنده شویم ؟!

اگر نویسندگی را تازه شروع کرده‌اید، تلویزیون باید اولین چیزی باشد که کنار می‌گذارید. به گفته‌ی کینگ تلویزیون «سمِ خلاقیت است». نویسنده باید به درون خود و به دنیای تخیلاتش نگاه کند. برای این که بهتر بتوانید این کار را انجام بدهید باید تا می‌توانید کتاب بخوانید.

اخبار انجمن نویسا
  • رمان های بی تو در همه شهر غریبم و مرگ رنگ از خانوم ها مریم صناعی و بهاره غفرانی از نشر علی چاپ شده اند
  • به زودی رمان های زیر از نشر علی چاپ خواهند شد
  • رمان زندان دل از مریم صناعی
  • رمان معشوق مشترک و کسی مثل کسی نیست از فاطمه مرادی
  • رمان در پس ابرها از عاطفه نیک طلب
  • رمان پرواز غیر مستقیم از یاسمن تقوی
  • رمان زیر گنبد کبود انگار خدا هم نبود از پرستو مهاجر
  • رمان واکنش از مینا سلطانی
  • رمان کتمان از فاطمه کمالی
  • رمان طلوع از فاطمه گل محمدی
  • رمان آوای سکوت و قفس تا نفساز شادی هاشمی
  • رمان خشماهنگ از الهام علی احیایی
  • رمان آشیل از فاطمه کمالی و پریا افزا
  • رمان تاریکی مهتاب از مریم نیک فطرت
faezeh abdi

نقد و بررسی رمان خدا عشق را واسطه کرد | فائزه عبدی (همیشه بهار) | کاربر انجمن نویسا

پست های پیشنهاد شده

faezeh abdi

بسم الله الرحمن الرحيم

نام رمان: خدا عشق را واسطه کرد

نام نویسنده: همیشه بهار (ف.ع)

راوی: اول شخص مفرد

تاریخ:1394/4/20

تعداد صفحات : ؟

شخصیت ها :

نقش اول زن: یامین والا
نقش اول مرد: کارلو دلوکا
نقش مکمل زن: نرگس شمس ( مادر یامین ) ، ماریا دلوکا ( مادر کارلو )
نقش مکمل مرد: نادر والا ( پدر یامین ) ، پائولو دلوکا ( پدر کارلو )

نقش های فرعی :

دوست یامین : هستی کمالی ، آنا برونو

خلاصه داستان :

یامین دختری معتقد به دین اسلام، شجاع ، منطقی و دارای نفوذ کلام برای ادامه تحصیل به ایتالیا سفر میکنه
کارلو پسری مسیحی که حتی دین خودشو درست و حسابی نمیشناسه ، سرد ، مغرور ، بی اعتنا به همه چیز و همه *** میزبان یامین قصه ما در ایتالیا میشه ...

توجه : تمامی اسامی به کاربرده شده تصادفی بوده و هرگونه تشابه اسمی بودن نیت قبلی است.
تمامی اعتقادات شخصیت های داستان باورهای نویسنده است و هیچ گونه توهینی به اعتقادات مختلف مردم نیست.
در ضمن کپی برداری بدون اجازه قبلی نویسنده
ممنوع است.

منتظر نقد های سازنده شما دوستان هستم .

لینک رمان :

• پسندیدم 9

به اشتراک گذاری این ارسال

لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
همسفر

سلام دوست عزیز . امیدوارم واقعا نقدهای سازنده ای از رمان ها انجام بشه و نویسنده ها روز به روز با توجه به نقدهای اعضا محترم موفق تر باشند رمان زیبای شما را خواندم موضوع رمان موضع جالبی است و قطعا جذابیت وضوعی کافی برای جذب خواننده را دارد اما از لحاظ کلی ایرادهایی به رمان وارد است که امیدوارم به عنوان یک منقد به نظرات بها داده شود قصد من تنها این است که با رفع اشکال از رمان ها به  کیفیت بهتر دست پیدا کنند

در وحله  یاول گمان می کنم نیاتز اسن که به پیرنگ و وابستگی منطقی حوادث داستان توجه بیشتری داشته باشید . یعنی روال منطقی داستان حفظ بشود زیرا که پیرنگ انسجام و پیوستگی منطقی داستان را حفظ می کند فرض بکنید قهرمان داستان شما در ماشین نشسته است ناگهان او را مثلا در سالن قرار بدهید منطق حکم می کند که این ماشین بایستد دری باز شود حرکتی باشد و سس به سالن وارد شود. پس نیاز است دلیل منطقی برای برخوردها عمل ها و عکس العمل ها وجود داشته باشد . دوم این که  داستان از روال یک دست برای بیان داستان برخوردار نیست نه سبک ادبی کامل دارد نه سبک کحاوره ی عامیانه ی کامل و این باید تصحیح شود یعنی اگر قرار است  ادبی بنویسیم قواعد ادبیات کلاسیک را حفظ کنیم یا اگر قرار اسن محاوره ای بنویسیم قواعد محاوره را  - در بخش بعدی لازم است حتی اگر محاوره هم می نویسیم قواعد را حفظ کنیم یعنی شما مثلا اگر جمله ای داشته باشید با این ساختار

من به خونه رفتمم صورتمو شستم چون گوشه چشمام درد می کرد محمدم گذاشتم خونه مامانم  تو هم برو از کوشه قالی پولو بردار برو نون بخر !!!!!

جمله کاملا غلط است ماا باید محاوره بنویسیم نه جله خلق کنیم

وصل کردن حروف ربط یا دو کلمه به هم یا ادغام برخی کلمات از جمله صفت و موصوف یا مضاف و مضاف البه کاملا اشتباه است

من به خونه رفتم و صورتم رو شستم . چون گوشه ی چشم هام درد می کرد . محمد رو هم گذاشتم خونه ی مامانم . تو هم برو از گوشه ی قالی  پول رو بردار، برو نون بخر.

قسمت اول این که صرف افعال ما باید درست باشه نمی تونیم  گذشته رو با حال یا آینده رو با گذشته یا .... ادغام کنیم دوم کلمات باید جدا باشن حتی اگر قراره محاوره محسوب بشوند . 

- در بخش بعد فضا سازی و شخصیت پردازی ها نیاز به کار بیشتری دارند و کمی خام هستند  شخصیت های اصلی یا فضا پردازی ها روی داستان و تاثیر کلمات خیلی خیلی مهم هستند .

لطافت موضوع داستان و جذابیت عشق بین دو آدم متضاد به خوبی نشون داده شده و  داستان از لحاظ بار معنایی نمره ی بالایی داره . امیدوارم اشکالات نگارشی داستان هم درست بشه .

در هر حال امیدوارم منظور از نقد در یک نوشته تنها تعارف و تعریف نباشه که کمکی به نویسنده نخواهد کرد بلکه واقعا  نقد بشه داستان و اشکالاتش مورد بازنگری و دوباره نویسی قرار بگیره . قرار نیست ما کاری بنویسیم که بی عیب باشه قراره تلاش کنیم تمام ضعف های نوشته ی خودمون رو برطرف کنیم  در پایان رعایت آیین نگارش از جمله ویرگول - نقطه و ... کمک خیلی بالایی به انتقال مفهوم کلمات به خواننده می کنه .

امیدوارم به زودی شاهد موفقیت های بیشتر و داستان های زیباتر از شما باشیم

با احترام و تشکر به خاطر داستان زیبای شما

از این که روحیه ی نقد پذیری داشتید و رمان خودتون رو در بخش نقد گذاشتید سپاسگزارم این نشون دهنده این هست که شما برای کار خودتون ارزش قایل هستید و می خواهید ضعف هاش رو برطرف کنید . موفق باشید دوست عزیز

منتظر رمان های زیبای شما خواهم بود .

• پسندیدم 9

لینک به ارسال
faezeh abdi
در 20 ساعت قبل، همسفر گفته است :

سلام دوست عزیز . امیدوارم واقعا نقدهای سازنده ای از رمان ها انجام بشه و نویسنده ها روز به روز با توجه به نقدهای اعضا محترم موفق تر باشند رمان زیبای شما را خواندم موضوع رمان موضع جالبی است و قطعا جذابیت وضوعی کافی برای جذب خواننده را دارد اما از لحاظ کلی ایرادهایی به رمان وارد است که امیدوارم به عنوان یک منقد به نظرات بها داده شود قصد من تنها این است که با رفع اشکال از رمان ها به  کیفیت بهتر دست پیدا کنند

در وحله  یاول گمان می کنم نیاتز اسن که به پیرنگ و وابستگی منطقی حوادث داستان توجه بیشتری داشته باشید . یعنی روال منطقی داستان حفظ بشود زیرا که پیرنگ انسجام و پیوستگی منطقی داستان را حفظ می کند فرض بکنید قهرمان داستان شما در ماشین نشسته است ناگهان او را مثلا در سالن قرار بدهید منطق حکم می کند که این ماشین بایستد دری باز شود حرکتی باشد و سس به سالن وارد شود. پس نیاز است دلیل منطقی برای برخوردها عمل ها و عکس العمل ها وجود داشته باشد . دوم این که  داستان از روال یک دست برای بیان داستان برخوردار نیست نه سبک ادبی کامل دارد نه سبک کحاوره ی عامیانه ی کامل و این باید تصحیح شود یعنی اگر قرار است  ادبی بنویسیم قواعد ادبیات کلاسیک را حفظ کنیم یا اگر قرار اسن محاوره ای بنویسیم قواعد محاوره را  - در بخش بعدی لازم است حتی اگر محاوره هم می نویسیم قواعد را حفظ کنیم یعنی شما مثلا اگر جمله ای داشته باشید با این ساختار

من به خونه رفتمم صورتمو شستم چون گوشه چشمام درد می کرد محمدم گذاشتم خونه مامانم  تو هم برو از کوشه قالی پولو بردار برو نون بخر !!!!!

جمله کاملا غلط است ماا باید محاوره بنویسیم نه جله خلق کنیم

وصل کردن حروف ربط یا دو کلمه به هم یا ادغام برخی کلمات از جمله صفت و موصوف یا مضاف و مضاف البه کاملا اشتباه است

من به خونه رفتم و صورتم رو شستم . چون گوشه ی چشم هام درد می کرد . محمد رو هم گذاشتم خونه ی مامانم . تو هم برو از گوشه ی قالی  پول رو بردار، برو نون بخر.

قسمت اول این که صرف افعال ما باید درست باشه نمی تونیم  گذشته رو با حال یا آینده رو با گذشته یا .... ادغام کنیم دوم کلمات باید جدا باشن حتی اگر قراره محاوره محسوب بشوند . 

- در بخش بعد فضا سازی و شخصیت پردازی ها نیاز به کار بیشتری دارند و کمی خام هستند  شخصیت های اصلی یا فضا پردازی ها روی داستان و تاثیر کلمات خیلی خیلی مهم هستند .

لطافت موضوع داستان و جذابیت عشق بین دو آدم متضاد به خوبی نشون داده شده و  داستان از لحاظ بار معنایی نمره ی بالایی داره . امیدوارم اشکالات نگارشی داستان هم درست بشه .

در هر حال امیدوارم منظور از نقد در یک نوشته تنها تعارف و تعریف نباشه که کمکی به نویسنده نخواهد کرد بلکه واقعا  نقد بشه داستان و اشکالاتش مورد بازنگری و دوباره نویسی قرار بگیره . قرار نیست ما کاری بنویسیم که بی عیب باشه قراره تلاش کنیم تمام ضعف های نوشته ی خودمون رو برطرف کنیم  در پایان رعایت آیین نگارش از جمله ویرگول - نقطه و ... کمک خیلی بالایی به انتقال مفهوم کلمات به خواننده می کنه .

امیدوارم به زودی شاهد موفقیت های بیشتر و داستان های زیباتر از شما باشیم

با احترام و تشکر به خاطر داستان زیبای شما

از این که روحیه ی نقد پذیری داشتید و رمان خودتون رو در بخش نقد گذاشتید سپاسگزارم این نشون دهنده این هست که شما برای کار خودتون ارزش قایل هستید و می خواهید ضعف هاش رو برطرف کنید . موفق باشید دوست عزیز

منتظر رمان های زیبای شما خواهم بود .

سلام خدمت شما دوست گرامی

ممنون از وقت بسیار گرانبهایی که برای خواندن رمان صرف کردید

و بسیار متشکرم از نکاتی که یادآوری کردید

حق با شماست رمان بدون ایراد نیست و شما خیلی خوب تونستید نقد سازنده ارائه کنید

اما از اول داستان هر چی جلوتر می ریم شاید این اشکالات کمرنگتر میشه و من در تلاشم که در حرکت رو به جلویی که دارم قلمم رو قوی تر کنم

سپاس از شما

• پسندیدم 8

لینک به ارسال
همسفر

سلام بانوی هنرمند .  خیلی زیبا است که انسان هایی مانند شما روحیه و شهامت نقد شدن رو دارن و همین برای  این که  پیشرفت کنند  مهمترین عامل است و من مطمئن هستم با یک بازنویسی ساده داستان شما که داستان عالی و ساختار زیبایی داره به یک رمان عالی و جذاب تبدیل می شه .  بازنویسی داستان نه تنها اثر شما رو پر ارزش تر می کنه که جذابیت های داستان رو هم بیشتر به رخ می کشه . مطمئنم روزی از شما اثری به یاد موندنی و بی نقص رو خواهیم خوند. قلمتون نویسا و موفق باشید

• پسندیدم 7

لینک به ارسال
faezeh abdi
در 7 ساعت قبل، همسفر گفته است :

سلام بانوی هنرمند .  خیلی زیبا است که انسان هایی مانند شما روحیه و شهامت نقد شدن رو دارن و همین برای  این که  پیشرفت کنند  مهمترین عامل است و من مطمئن هستم با یک بازنویسی ساده داستان شما که داستان عالی و ساختار زیبایی داره به یک رمان عالی و جذاب تبدیل می شه .  بازنویسی داستان نه تنها اثر شما رو پر ارزش تر می کنه که جذابیت های داستان رو هم بیشتر به رخ می کشه . مطمئنم روزی از شما اثری به یاد موندنی و بی نقص رو خواهیم خوند. قلمتون نویسا و موفق باشید

بسیار سپاسگزارم از لطف شما

• پسندیدم 6

لینک به ارسال
motahare

سلام سپاسگذارم بابت رمان بسیار زیباتون

خیلی حالم خوب میشه که چنین رمان های زیبایی رو میخونم?

موفق باشید و شاهد رمان های بی نظیرتون در آینده باشیم❣

• پسندیدم 5

لینک به ارسال

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

• کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.