رفتن به مطلب

چگونه نویسنده شویم ؟!

اگر نویسندگی را تازه شروع کرده‌اید، تلویزیون باید اولین چیزی باشد که کنار می‌گذارید. به گفته‌ی کینگ تلویزیون «سمِ خلاقیت است». نویسنده باید به درون خود و به دنیای تخیلاتش نگاه کند. برای این که بهتر بتوانید این کار را انجام بدهید باید تا می‌توانید کتاب بخوانید.

اخبار انجمن نویسا
 • رمان های بی تو در همه شهر غریبم و مرگ رنگ از خانوم ها مریم صناعی و بهاره غفرانی از نشر علی چاپ شده اند
 • به زودی رمان های زیر از نشر علی چاپ خواهند شد
 • رمان زندان دل از مریم صناعی
 • رمان معشوق مشترک و کسی مثل کسی نیست از فاطمه مرادی
 • رمان در پس ابرها از عاطفه نیک طلب
 • رمان پرواز غیر مستقیم از یاسمن تقوی
 • رمان زیر گنبد کبود انگار خدا هم نبود از پرستو مهاجر
 • رمان واکنش از مینا سلطانی
 • رمان کتمان از فاطمه کمالی
 • رمان طلوع از فاطمه گل محمدی
 • رمان آوای سکوت و قفس تا نفساز شادی هاشمی
 • رمان خشماهنگ از الهام علی احیایی
 • رمان آشیل از فاطمه کمالی و پریا افزا
 • رمان تاریکی مهتاب از مریم نیک فطرت
همسفر

چند نکته ی مهم برای خلق یک شخصیت تاثیر گذار در داستان

پست های پیشنهاد شده

ارسال شده در (ویرایش شده)
همسفر

چند نکته ی مهم برای خلق یک شخصیت تاثیر گذار  در داستان

در داستان پردازی و نوشتن یک رمان، لازم است که نویسنده  به  عوامل  مهمی در ساخت یک شخصیت داستانی توجه نماید و شخصیت او بر اساس اصول خاصی شکل گیرد.  مهمترین عوامل  خلق یک شخصیت توسط نویسنده عبارتند از:

 

- شخصیت‌ها ی داستان  باید در رفتارها و اخلاقشان استوار و ثابت قدم باشند و در وضعیت و موقعیت‌های مختلف رفتار و اعمالی متناسب با نوع شخصیت  تعریف شده اشان از خود بروز دهند.  لازم است که شخصیت ها در هر لحظه برای تغییر رفتار خود دلیل قانع‌كننده داشته باشند و در برخورد با حوادث واكنشی طبیعی و منطقی از خود نشان دهند.

 

- شخصیت‌های داستان  برای آنچه كه انجام می‌دهند باید انگیزه و دلیل معقولی داشته باشند. «به خصوص وقتی كه تغییری در رفتار و كردار آنها پیدا شود.» ممكن است در خلال داستان دلیل تغییر رفتار را  به خوبی متوجه نشویم اما به هر حال در پایان داستان باید دلیل آن را  متوجه شویم یعنی رفتار یا دلیل رفتار شخصیت داستان قطعا باید برای خواننده روشن و واضح گردد.

 

- شخصیت‌های داستان باید پذیرفتنی و واقعی جلوه كنند. آنها نباید کاملا یک بعدی عمل کنند .  همانگونه که یک شخصیت واقعی در دنیای واقعی  نمی تواند مطلقا خوب یا مطلقا بد باشد شخصیت داستان هم باید جنبه های گوناگونی از شخصیت خود به خواننده ارایه دهد. و در برخورد با اطرافیان و جامعه باید مجموعه ای از خوبی ها و بدی ها را  از خود به نمایش بگذارد که با توجه به نوع شخصیت قطعا یکی از این خصوصیات شخصیت غالب خواهد بود .

- شخصیت‌های داستان ساخته و پرداخته دست نویسنده هستند.  گاهی ما با انسان های مشابه به آنها در عالم واقع روبرو بوده‌ایم و گاه هیچ شناختی از این نوع شخصیت نداریم. در هر دو حال می‌دانیم كه شخصیت‌ها نتیجه ی مشاهده و تجربه ی  نویسنده هستند و باید در محیط و حیطه ی داستان قابل قبول جلوه كند. ذكر یك نكته مهم در این جا لازم است كه شخصیت‌های داستان باید " در دنیای ساختگی داستان و در متن حوادث مورد توجه قرار گیرند نه در بیرون آن." بنابراین سیر حوادث داستان در تعریف یک شخصیت برای خواننده اهمیت به سزایی خواهد داشت.

 

- شخصیت های داستان  باید در رفتار و خلقیاتشان ثابت قدم و استوار باشند، نویسنده  نباید در وضعیت و موقعیت های مختلف، رفتار و اعمال متفاوتی از آنها ارایه دهد.  مگر اینکه برای چنین تغییر رفتاری دلیلی وجود داشته باشد.

- در تغییر رفتارها و ...  شخصیت ها، مخصوصا در رمان، که شخصیت های آن در سیر حوادث تغییر پیدا می کنند و تحول می یابند چنین تغییراتی باید باورکردنی و معقولانه به نظر بیایند ، و نیز خواننده متقاعد شود. تغییرات و تحولات شخصیت باید این سه شرط را دارا باشد:

۱) تغییرات باید در حد باور برای  آن شخصیتی باشد که این تغییرات را موجب می شود.

۲) تغییرات باید به شکلی معقولانه  معلول اوضاع و احوال و حوادثی  باشد که شخصیت در آن قرار می گیرد.

۳)  زمان کافی برای ایجاد  تغییرات در شخصیت داستان به تناسب اهمیت و نوع تغییر  به  شکلی باور پذیر ( برای خواننده )  در روند داستان وجود داشته باشد.

 

نسرین قلندری

 

 

 

A-mans-hand-writing-007.jpg

ویرایش شده در توسط همسفر
 • پسندیدم 5

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×