رفتن به مطلب

چگونه نویسنده شویم ؟!

اگر نویسندگی را تازه شروع کرده‌اید، تلویزیون باید اولین چیزی باشد که کنار می‌گذارید. به گفته‌ی کینگ تلویزیون «سمِ خلاقیت است». نویسنده باید به درون خود و به دنیای تخیلاتش نگاه کند. برای این که بهتر بتوانید این کار را انجام بدهید باید تا می‌توانید کتاب بخوانید.

اخبار انجمن نویسا
 • رمان های بی تو در همه شهر غریبم و مرگ رنگ از خانوم ها مریم صناعی و بهاره غفرانی از نشر علی چاپ شده اند
 • به زودی رمان های زیر از نشر علی چاپ خواهند شد
 • رمان زندان دل از مریم صناعی
 • رمان معشوق مشترک و کسی مثل کسی نیست از فاطمه مرادی
 • رمان در پس ابرها از عاطفه نیک طلب
 • رمان پرواز غیر مستقیم از یاسمن تقوی
 • رمان زیر گنبد کبود انگار خدا هم نبود از پرستو مهاجر
 • رمان واکنش از مینا سلطانی
 • رمان کتمان از فاطمه کمالی
 • رمان طلوع از فاطمه گل محمدی
 • رمان آوای سکوت و قفس تا نفساز شادی هاشمی
 • رمان خشماهنگ از الهام علی احیایی
 • رمان آشیل از فاطمه کمالی و پریا افزا
 • رمان تاریکی مهتاب از مریم نیک فطرت
همسفر

اصول اولیه ی نویسندگی - از کجا شروع کنیم؟

پست های پیشنهاد شده

همسفر

 

اصول اولیه ی نویسندگی - از کجا شروع کنیم؟

برای نوشتن یک داستان خوب یکی از مهمترین اصول اولیه خواندن و داشتن اطلاعات کافی است. این به مفهوم خواندن صرفا رمان های مطرح یا غیر مطرح دنیا نیست. موضوع کار یک رمان نویس انسان ، جامعه ی پیرامون انسان و مطالعه و شناخت انسان به عنوان یک موجود چند بعدی و دارای زوایای روحی مختلف است و همنطور ارتباط او با دنیای اطراف .


پس نویسنده برای طرح درست ودقیق و كامل انسان در قصه هایش مجبور است به شناختی كامل از هستی، جهان، طبیعت، خود و سایر موجودات دست پیدا كند.

او تاریخ و گذشته ای دارد و در این سیر تاریخی شكستها و پیروزیهایی را پشت سر گذاشته، آزمایشها و خطاهایی كرده، تا به صورت فردی که در داستان شما وصف می شود،  در آمده است.

پس لازم است،  نویسنده چیزی از تاریخ زندگی انسان نوعی ، تاریخ نژاد و كشور و آداب و رسوم ملت شخصیت داستانی اش  بداند.
 نویسنده برای طرح درست ودقیق و كامل انسان در داستان هایش  لازم است به شناختی كامل از هستی، جهان، طبیعت، خود و سایر موجودات دست پیدا كند حتی اسطوره ها یا موجودات تخیلی.
از سوی دیگر، انسان تنها بعد مادی و جسمانی ندارد و دارای جنبه ای عمیقتر و پیچیده تر  یعنی، بخش روحی ومعنوی  است و باید این جنبه را هم به خوبی شناخته و مطالعاتی نیز در این زمینه داشته باشد.
از جمله یك نویسنده باید در زمینه های مذهبی، سیاسی، اجتماعی، روان شناسی و مردم شناسی و غیره مطالعات عمیقی انجام دهد.
پس از طی این مراحل او بایدبا دید و زاویه ای جدید به پیرامون خود نگریسته و جنبه های جدیدی از موضوعات را كشف كند. نویسنده  باید بتواند بر "روز مرگی" غلبه كند؛ و هیچ چیز را عادی و معمولی تصور نكند.
بلكه به هر چیز و هر شخصی آنچنان دقت کند؛  كه گویی اولین بار است آن را می بیند.

"آنگاه است كه در میان همین جریانها و پدیده های از نظر دیگران معمولی زندگی، چیزهایی را خواهد دید و كشف خواهد كرد كه بقیه متوجه آنها نشده اند."
 

فرض بگیرید ما در حال نوشتن داستانی در شهر نیویورک آمریکا هستیم . اگر  شناخت درستی از شهر و  زوایای مختلف آن نداشته باشیم طبیعت و آب و هوای آن را نشناسیم. نسبت به جشن ها و اعیاد ملی آن آگاهی کافی نداشته باشیک و مثلا اصلا ندانیم پارک مرکزی یا سنترال پارک این شهر مستطیل مانند ساخته شده است و یا مثلا محله ی سیاهپوستان را نیویورک هارلم است...

یا کوچکترین اطلاعی از ریشه و دلیل نامگذاری  این شهر نداشته باشیم یا مثلا اگر شخصیت داستان برای رفتن به کتابخانه، اصلا نام کتابخانه ای را نشناسد و صرفا عنوان شود به یک کتابخانه! رفت داستان داستانی سطحی و ابتداییو و به دور از شناخت کافی و عمق و جذابین های فضاسازی . یا شخصیتی خواهد بود .

ما برای خلق این اثر آن هم در نیویورک، باید حداقل شناخت جامعه ی رفتاری یا انسانی را از جامعه ی تیپیک آمریکایی آن هم دقیقا نیویورک داشته باشیم یا از جغرافیای این شهر تصور درستی داشته باشیم.

پس برای نوشتن

*شخصیت داستان خود را به خوبی بشناسید و زوایای روحی و اخلاقی او را به درستی بررسی کنید تا یک شخصیت پویا در داستان خلق کنید.

 

* محیط وقوع داستان را از هر نظر یعنی آداب و رسوم - ساختار فرهنگی و حتی جغرافیایی آبررسی کنید

 

*** و مهمتر از همه:

"لطفا" بدون مطالعه و شناخت ننویسید.

"لطفا" با عنوان کردن خصوصیات تصور شده یا شنیده شده داستان خود را زیر سوال نبریدو قطعا از موضوعات اطمینان حاصل کنید.

"لطفا" بدون شناخت از جغرافیای یک شهر از آن ننویسید.

"لطفا" بدون شناخت ساختار جامعه ی یک محیط از آن ننویسید.

 

اگر شما از چیزی بنویسید که اطلاع درست و دقیق از آن دارید؛ داستان شما عمق و جاذبه ای پیدا می کند که کشش خواننده به آن بیشتر خواهد شد.

مثلا اگر داستان در شهری آشنا اتفاق بیفتند. شما به راحتی می توانید فضا پردازی کنید و یا عکس العمل های افراد جامعه را در برخورد با یک حادثه یا فرد به خوبی نشان دهید به طور  مثال شخصیت داستان شما فردی مثلا با تیپ "گوتیک" در تهران باشد ر نظر بگیرید او به بازار تهران می رود که خرید کند؛ و با همان تیپ از پله های مترو پایین می رود تا با مترو به مثلا ونک برود.

در همین حال  فضا را در زمانی توصیف کنید؛ که نیمه تاریک است و حالا در همین حال که شخصیت مورد نظر شما از پله های متروی میدان حسن آباد پایین می رود؛  و هوا نیمه تاریک است باد  سردی می وزد و هوا کمی سرد است و دامن پالتوی بلند چرم او را موج می اندازد و ...

در همان حال پیرمرد باربری از پله ها در حال بالا آمدن است و با دیدن او  یا این تیپ و هیبت - پالتوی چرم مشکی - ناخن های لاک زده ی مشکی - چوکر مشکی - دستکش چرم نیمه ی بدون انگشت -  پشت پلکهای سایه خورده ی مشکل و ...- اولین واکنشش این است رنگش می پرد و زیر لب صلوات می فرستد!

شما در اینجا فردی خارق عادت اجتماعی در پوشش را توصیف کرده اید - این فرد در فضای آشنایی مانند بازار تهران به این سو و آن سو رفته است - روی پله های مترو او را تصور کرده اید - و، واکنش مردم عادی را به تیپ او نشان داده اید.

حالا فرض بگیرید همین فرد در آمریکا در نیویورک در منهتن وارد فضای مترو شود طبیعی است که هیچ کسی به او نگاه هم نمی کند زیرا تیپ او خیلی عادی و معمولی است .

پس یکی از مهمترین عوامل جذابیت داستان شما این است که با شناخت کافی از یک موضوع بنویسید.

" لطفا" اگر شناخت کافی نداشتید؛  ننویسید!

برای شناخت کافی تنها ک راه وجود دارد. مطالعه کنید!

 

سوال مهم:

از فضای داستان و  شخصیت داستان خود چقدر شناخت دارید؟

نویسنده نسرین قلندری

 

 

 

n00194534-b.jpg

 • پسندیدم 8

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
بهاره غفرانی

سلام. خیلی ممنونم ازتون. من برای این‌که شخصیت رمانم توی شیراز اقامت داره یه اپلیکیشن توی موبایلم ریختم که عکسای اون شهر رو ببینم. اما حقیقتاً اسم دانشگاهی که میره رو نگفتم. با این اوصاف باید در موردش تحقیق کنم و اون رو هم بنویسم.

بازم ممنونم

 • پسندیدم 3

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر
همسفر

سلام بهاره جان

قطعا شما باید شناخت کافی از  شهری که داستان در اون اتفاق می افته داشته باشید اگر گمان می کنید این موضوع می تونه به داستان شما لطمه  بزنه می تونید داستان رو در تهران بازسازی کنید و هیچ مشکلی پیش نمی یاد یا در هر شهری که خودتون دقیقا نسبت بهش شناخت دارید . این موضوع به جذابیت داستان شما اضافه می کنه . در زمینه ی  شناخت  خیابان ها و ارتباط اون در شیراز می تونید از گوگل مپ استفاده کنید . البته باز هم پیشنهاد من اینه که شما داستان رو در محیطی  بنویسید که هودتون کاملا بهش اشزراف دارید این جذابت رو بیشتر می کنه . درسته شیراز شهر زیبایی است اما به مفهوم زیبا نبودن قزوین اراک و یا شهرهای دیگه نیست .

 

اما در مورد دانشگاه در شیراز  خود دانشگاه شیراز یک دانشگاه بزرگ با دانشکده های متعدد است که  به صورت هیات امنایی اداره می شه و  تا جایی که من یادمه دانشکده های متعددی داره که از جمله ی مهمترین این دانشکده ها می تونیم به دانشکده ی پزشکی که در سال 325 با تاسیس  آموزشکده ی بهداشت تاسیس شد  - دانشکده ی الکترونیک و دانشکده های بهیاری نمازی - دانشکده ی کشاورزی و مهندسی و دامپزشکی  و دندانپزشکی و الکترونیک و حقوق و علوم تربیتی  اشاره کنیم

مهمتر از همه که قطب پژوهشی دانشگاههای کشور محسوب می شه یعنی از معتبرترین دانشگاه های دنیا و خاورمیانه محسوب می شه و همین حالا هم از مشترکین اولین مجلات و بولتن های روز دنیا است . در واقع این دانشگاه خودش شهر بزرگی است.  این دانشگاه اول پهلوی نامیده می شد یعنی اگر داستان شما در فضای قدیمی است این نکته مهمه و اقای اماساکی اون رو طراحی کرده ( ضمنا اماساکی آمریکایی بوده اشتباها فکر نکنید ژاپنی بوده است)

از سختگیر ترین دانشگاههای کشوره و تا تا چند سال قبل یعنی تا سال 62-65 همه ی اساتید موظف بودند که به زبان انگلیسی تدریس کنند . اسم خوابگاهش پردیس ارم است و اگر  قهرمان شما خوابگاهی است اون رو باید بشناسید  اون زمانی که من اونجا بودم سالهای اول استاد ملک زاده و بعد  استاد دکتر ریاضی ریس دانشگاه بودند و حالا نمی دونم اما از مهمترین کسانی که اونجا فارغ التحصی شدند . شما شاید بشناسید محسن کدیور - مهاجرانی - دکتر گنجی - دکتر فاطمی - ابراهیم نبوی - حداد عادل و ... بودند حتی سفیر امریکا توی ایران به نام آقای لیمبرت  در سالهای  قبل از انقلاب اونجا درس خونده در هر جال اگر سوال دیگه ای بود بفرمایید من شاید بتونم جواب بدم .

موفق باشید

 

 

 

 

 • پسندیدم 5

به اشتراک گذاری این ارسال


لینک به ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

برای ارسال دیدگاه یک حساب کاربری ایجاد کنید یا وارد حساب خود شوید

برای اینکه بتوانید دیدگاهی ارسال کنید نیاز دارید که کاربر سایت شوید

ایجاد یک حساب کاربری

برای حساب کاربری جدید در سایت ما ثبت نام کنید. عضویت خیلی ساده است !

ثبت نام یک حساب کاربری جدید

ورود به حساب کاربری

دارای حساب کاربری هستید؟ از اینجا وارد شوید

ورود به حساب کاربری

 • کاربران آنلاین در این صفحه   0 کاربر

  هیچ کاربر عضوی،در حال مشاهده این صفحه نیست.

×